Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-27 Siedlec, Łysa Góra i Czerwona Góra, piąta penetracja - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17883
od września 2006

2019.11.11 12:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrujemy teraz w pewnym oddaleniu od krawędzi kamieniołomu, tak do 50 metrów od niej. To jest najdłuższy odcinek oznaczony na mapie kolorem fioletowym.Las jaki jest każdy widzi. W runie trafiają się pojedyncze, wciąż zielone kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine. Trudno fotografować wszystkie napotkane osobniki.Mijamy trawers paśnika.Teraz w ściółce zauważamy gałąź brzozy brodawkowatej - Betula pendula na której wyrasta białoporek brzozowy - Fomitopsis betulina.Oto kolejne spojrzenie w kierunku krawędzi kamieniołomu.Teraz będzie dłuższa sesja zdjęciowa z kruszczykiem szerokolistnym - Epipactis helleborine w myśl zasady blisko, coraz bliżej.Idziemy dalej. Las jaki jest każdy widzi.Tutaj w tłumie szaraków zauważam pojedynczego świerka pospolitego - Picea abies.Nieco dalej pojawia się następne drzewo iglaste. To modrzew europejski - Larix decidua.Mijamy północno-zachodni narożnik kamieniołomu.Zaczynamy schodzić w dół wzdłuż zachodniej krawędzi kamieniołomu. W drzewostanie można zauważyć kilka sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris.

A potem, aż do skraju Łysej Góry pojawia się buk pospolity - Fagus sylvatica. Tym nie mniej biorąc pod uwagę to, co widzieliśmy na poprzednich zdjęciach, cały drzewostan aż pod drogę do Dębnika według mądrych ludzi z krakowskiej RDOŚ jest jedynie borem z domieszką tego gatunku.

Teraz ruszamy zdecydowanie na zachód.Zbliżamy się do źródła. Teraz ma ono zatrzymany odpływ. Mamy jeszcze element synantropizacji okolicy poprzez wystąpienie mleczu kolczastego - Sonchus asper.

Gnamy dalej.Mijamy niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.Mijamy porębę.

Mijamy płat zejściowej orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.Przed nami kolejny starszy drzewostan.Teraz wśród wielu gatunków roślin na poboczu drogi zauważyłem czyśćca leśnego - Stachys sylvatica porażonego przez mączniaka - Neoerysiphe galeopsidis.I tak trafiamy do lasu, który zdaniem wspomnianych powyżej urzędników jest jedna z możliwych postaci boru.

#17884
od września 2006

2019.11.11 14:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym brązowym tłumie zauważam kolejne storczyki. Na początku oczywiście kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Potem był owocujący kruszczyk połabski - Epipactis albensis. Oczywiście widzieliśmy się w sierpniu kiedy kwitł.Powoli zbliżamy się ku kamieniołomowi Piaskowa Góra. Oto kolejne trzy widoki dopiero co wyróżnionego boru.A teraz coś co nas bardzo zaskoczyło. Kruszczyk połabski - Epipactis albensis wciąż kwitnie.Idziemy dalej. Piaskowa Góra jest coraz bliżej.

Oto kolejny kwitnący kruszczyk połabski - Epipactis albensis.I jeszcze jeden kwitnący kruszczyk połabski - Epipactis albensis. Tutaj pozwoliłem sobie na dłuższą sesję zdjęciową.I wreszcie coś, czego szukaliśmy tutaj od dwu lat. To kruszczyk drobnolistny - Epipactis microphylla. Udało się potwierdzić odkrycie Dariusza Tlałki.

Teraz jesteśmy na drodze wiodącej z Dębnika do Siedlca. Gospodarka leśna doprowadziła tutaj do synantropizacji środowiska.Z tego miejsca zdecydowałem się pokazać klinopodium pospolite - Clinopodium vulgare.

Tak teraz wygląda doświetlone po wycięciu kilku drzew wnętrze kamieniołomu Piaskowa Góra.To pozostałość po racjonalnej gospodarce leśnej.I to by było na tyle. Według "fachowców" z RDOŚ w Krakowie wędrowaliśmy borem z dużą domieszką buka pospolitego - Fagus sylvatica. Ja jednak utrzymuję, że jest to po prostu buczyna storczykowa nieznacznie zdegradowana przez "zrównoważoną" gospodarkę leśną.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji