Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-09 Jaworzno, na zachód od Jeziorek - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17893
od września 2006

2019.11.15 10:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna sobotnia wycieczka, przedostatnia jeśli chodzi o ten sezon. Oto mapa naszego przejścia. W tym odcinku będzie to trasa oznaczona kolorem żółtym.Na początku główna droga na zachód od zwartej zabudowy i leszczyna bardzo obsypana męskimi kotkami. Czeka na przedwiośnie.Oto główna droga,Wchodzimy do lasu, odbijamy w lewo. Naszym celem jest zdekomunizowany pomnik po części komunistycznych bohaterów, ofiar pacyfikacji.

Po drodze zauważamy kolczurkę klapowaną - Echinocystis lobata.

Przypominam pomnik. Widziałem go wczoraj.Teraz zwracam uwagę na pobliską brzozę brodawkowatą - Betula pendula. Jest sterana życiem.

Opuszczamy las.Po przejściu na drugą stronę ulicy wkraczamy na właściwy szlak naszej wędrówki.W zaroślach występuje miesiącznica roczna - Lunaria annuua.Przed nami pojawiają się slupy linii wysokiego napięcia. Jakby nie było, Jaworzno to elektryzujące miasto.Po drodze pojawia się ładnie wybarwiona brzoza brodawkowata - Betula pendula.Idziemy dalej. Słupy są coraz bliżej.Po drodze pojawiają się większe płaty zejściowej orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.I tak docieramy do skrzyżowania linii przesyłowych.W tej okolicy zauważam krwawnik pospolity - Achillea millefolium. Zwraca uwagę małą ilością kwiatów rurkowych.

Teraz jedna z linii przesyłowych biegnie nad naszymi głowami.W przydrożnych zaroślach rządzi czeremcha amerykańska - Padus serotina.

Idziemy dalej.Osiągamy skrzyżowanie z ulicą Leona Teligi. Odbijamy w lewo.

Obchodzimy płat lasu w typie boru.

Teraz w całej okazałości pojawia się wzgórze Grodzisko. Ono jest jednym z celów naszej wycieczki.Ta okolica jest ostoją chomika europejskiego. Zapewne dla niego pozostawiono kukurydzę i proso.

Trafiła się także rozetka wiesiołka - Oenothera.Teraz na lewo widać zejściową nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis. Przed nami kolejny drzewostan.Oto płat brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Teraz mijamy drzewostan z topolami - Populus x canadensis "Marylandica".Na jednym z martwych drzew rozgościł się hubiak pospolity - Fomes fomentarius.

Z kolei na polu po drugiej stronie dróżki widać grykę zwyczajną - Fagopyrum saggitatum pozostawioną dla chomika europejskiego.

Oto widok tego pola z liniami przesyłowymi w roli głównej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji