Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-09 Jaworzno, na zachód od Jeziorek - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17897
od września 2006

2019.11.18 07:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku poruszamy się trasą oznaczoną kolorem czerwonym. Mapa została poprawiona.Na początku mamy wilczomlecza lancetowatego - Euphorbia esula pomiędzy wilczomleczem sosnką - Euphorbia cyparissias.Potem idzie rutewka mniejsza - Thalictrum minus.

I ponownie wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.W tym momencie przechodzimy pod ostatnim odcinkiem linii wysokiego napięcia przecinającej nasz szlak. Zerkamy na południe.Idąc dalej mijamy poziewnik szorstki - Galeopsis tetrahit.Mijamy mlecz kolczasty - Sonchus asper.Mijamy ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.Od teraz będzie się poruszać równolegle do linii wysokiego napięcia.W drodze na zachód mijamy młodnik brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Przechodzimy trawersem północnej strony Grodziska.

Po prawej stronie drogi wyłania się teraźniejszość i przyszłość jaworznickiej energetyki.Ponownie zerkamy ku Grodzisku.Idziemy dalej.Jesteśmy na trawersie zachodniej krawędzi wzniesienia.W tym momencie postanawiamy skorzystać z tej ścieżki. Zbliżamy się do wzgórza.Po drodze zauważamy porażoną przez mączniaka wykę ptasią - Vicia cracca.Powoli zbliżamy się ku wzgórzu. Droga jest a jakoby jej nie było.Kiedy z niej zerkamy na zachód widać doskonale to co teraz określa się mianem jaworznickiej megamocy. Drugie zdjęcie to efekt zoom-u.

Dalej idziemy po ściernisku, bo droga zaginęła. Podziwiamy pejzaże.

Oczywiście usiłujemy podejść do krawędzi lasu, ale on twardo się broni.Idziemy dalej.W końcu trafiliśmy na dobrą drogę. Teraz odbijamy na wschód. Chcemy zaliczyć Grodzisko, z którym dopiero co rozminęliśmy się.Na skraju Grodziska znajduje się taki klon jawor - Acer pseudoplatanus.Liście tego gatunku poraża Rhytisma acerinum.Wchodzimy do lasu. Na skraju znajduje się młodnik.Jest także przyszłe stanowisko archeologiczne.Ten odcinek kończę spojrzeniem na bardzo steranego życiem jawora - Acer pseudoplatanus.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji