Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-09 Jaworzno - przejście przez Górę Kościuszki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17899
od września 2006

2019.11.18 12:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po kawie poszliśmy na przystanek a następnie dotarliśmy do centrum Jaworzna. Tutaj zorientowaliśmy się, że mamy nieco ponad godzinę do autobusu powrotnego. Dlatego wybraliśmy się na hałdę przy ulicy Rzemieślniczej zwanej przez lokalnych działaczy Górą Kościuszki. Wybieramy łagodne dojście od strony zachodniej. Na początku przechodzimy pomiędzy łanami rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.Idziemy dalej.Wkrótce natrafiamy na płat jeżyny wcinanolistnej - Rubus laciniatus.Kolejnego przedstawiciela tego rodzaju, krajowca, nie podejmuje się oznaczyć.Idziemy dalej.

Wchodzimy na stok zachodni, Mijamy nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis oraz nie oznaczoną, krajową jeżynę - Rubus.

Teraz dokumentuję czeremchę amerykańską - Padus serotina.Oto ostatnie spojrzenie na liść tajemniczej jeżyny - Rubus sp sp.W prześwicie widać już brzozę brodawkowatą - Betula pendula rosnąca na kolejnym poziomie wzniesienia.Oto to drzewo z bliska.Na szczycie dominuje drzewostan z brzozą brodawkowata - Betula pendula uzupełniony o czeremchę amerykańska - Padus serotina. Z traw rządzi trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios. Teraz wędrujemy ścieżką okalającą wzniesienie od północy.Z rzadka pojawia się dąb szypułkowy - Quercus robur.Generalnie brzoza brodawkowata - Betula pendula rządzi.Sporadycznie trafia się sterylna forma błyskoporka podkorowego - inonotus obliquus.A dalej bez większych zmian.Kolejny płat drzewostanu to robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Po drodze trafiła się trywialna czereśnia - Cerasus avium.W płacie z robinią akacjową - Robinia pseudoacacia od paru lat obserwuję drzewo z częściowo wyrwanymi korzeniami.

Oto pozostałe fragmenty tego drzewostanu.

Teraz schodzimy w kierunku stoku południowo-wschodniego.Część dębów szypułkowych - Quercus robur wciąż ma zielone liście.Schodzimy w dół.

Widać zabudowania Osiedla Tadeusza Kościuszki.

U podstawy wschodniego stoku spory płat utworzyła jeżyna popielica - Rubus caesius.

A tak od strony ulicy wygląda wschodni stok tej hałdy.I to by było na tyle. Jeszcze tylko ostatnie spojrzenie na Osiedle Tadeusza Kościuszki.Trzeba było pospieszyć na przystanek autobusowy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji