Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-15 Mysłowice - tajemnice Promenady
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17900
od września 2006

2019.11.19 20:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jednym z ważnych obiektów w Mysłowicach jest tak zwana Przewiązka.Za nią ciągnie się tytułowa ulica, trakt spacerowy. Tam też znajdował się jakbyśmy to powiedzieli Obóz Dwu Totalitaryzmów. Kiedy działał po 1945 roku zginął w nim ojciec mojej matki. A teraz no cóż, trwają próby ucywilizowania tego miejsca. Ja jednak na początku uwieczniam suche pędy rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica, którego łany znajdują się na obrzeżach byłego obozu i w okolicy schodów, które prowadzą do miejsca, gdzie stały baraki.Tak z tej perspektywy wygląda tytułowa Promenada.Na pośrednim poziomie niewątpliwą ozdobą tego miejsca są dęby szypułkowe - Quercus robur.Teraz wychodzą na górę. Przedtem oczywiście zszedłem tymi schodami w dół. Są zabójczo niebezpieczne.Po drodze mijam nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.Teraz zatrzymuję się pod dębem szypułkowym - Quercus robur.Następnie zerkam na lewe, jak dla ,mnie i planowanego kierunku przemieszczania się pobocze Promenady.I wreszcie Promenada jako taka.

W tutejszym drzewostanie dominuje klon zwyczajny - Acer platanoides. To uszkodzone drzewo obserwowałem tutaj kilka lat temu.Oto kolejne drzewo tego gatunku, mocno stojące.Inne o korze porośniętej porostami położyło się, ale znalazło oparcie w skarpie.

Oto kolejne przyspieszenie.Oto liść klony zwyczajnego - Acer platanoides porażony przez czerniaka - Rhytisma acerinum. Ma to świadczyć o pewnym oczyszczeniu się atmosfery w Mysłowicach.Dla odmiany na pobliskiej skarpie pojawia się sporo nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.

Kolejne przyspieszenie. Niejaką nowością jest biało-czerwona barierka.

Kończy się ona przed ogrodzeniem z betonowych płyt. To był najdalszy punkt do którego postanowiłem tego dnia dotrzeć.Bez trudu przeszedłem na druga stronę, aby zobaczyć jeden z prawobrzeżnych dopływów Przemszy. Zapewne pamięta on czasy, kiedy znajdował się tutaj Śląsk Pruski.

Jestem ponownie na Promenadzie. Teraz oglądam po prostu pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.Wkrótce rozpocznę powrót do przystanku autobusowego. Trzeba jakoś powrócić do Chrzanowa. Na razie zerkam w górę skarpy, gdzie rośnie silnie rozgałęziony klon zwyczajny - Acer platanoides.

#17902
od września 2006

2019.11.19 21:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zawracam, nie zawlekając. Na początku odcinek z barierką, potem bez barierki.

Potem kolejny płat nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Mijam częściowo powalonego klona zwyczajnego - Acer platanoides.Mijam kolejne drzewo tego gatunku o pniu pokrytym porostami. Jego liście były zaatakowane przez czerniaka - Rhytisma acerinum.

Na tym drzewie są jeszcze kępki mchu. Stawiam na krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum.

Za chwilę opuszczę Promenadę. Widać już Przewiązkę.Jestem już przy ulicy Powstańców. Tutaj poza malowidłami naskalnymi zwracam uwagę na odradzający się z odrostów jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Nieco dalej trafił się starzec zwyczajny - Senecio vulgaris porażony przez rdzę Puccinia lagenophorae.

Oto rejon dworca kolejowego. Zaczyna się ściemniać.Tutaj jasnym akcentem jest kolejny krzaczasty klon zwyczajny - Acer platanoides.

Mijam kościół ewangelicki.Mijam obiekt kolejowy. To zapewne lokomotywownia.

Idąc dalej w łuku ulicy Karola Szymanowskiego oglądam okazałe perukowce podolskie - Cotinus coggyria.

I jeszcze ostatni, jasny akcent czyli po prostu brzoza brodawkowata - Betula pendula.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji