Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-26 Chrzanów - psianka czarna na celowniku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17907
od września 2006

2019.11.28 08:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule, szedłem sobie do znanego mi stanowiska Solanum nigrum aby sfilmować jej owoce. Tym nie mniej wybrałem w miarę ciekawą drogę, wszak sama psianka to za mało. Zaczynamy od ogrodu geologicznego przy Muzeum w Chrzanowie.Oto irga pozioma - Cotoneaster horizontalis i fragment wapieni dewońskich z Dębnika.Następnie świerk biały - Picea glauca pozbawiony dzikiego wierzchołka.Potem owocujący ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Teraz przyglądam się oczarowi chińskiemu - Hamamelis mollis. Zawiązał sporo pączków kwiatowych.

Opuszczam ogród geologiczny. Od strony ulicy zasłania go szpaler jaśminowca - Philadelphus tomentosus.

Jestem na alei Henryka na trawersie Urzędu Miejskiego. Zerkam w górę.Następnie zwracam uwagę na zwisającą odmianę brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Kolejny punkt na tej ulicy to kwietnik przy skrzyżowaniu z ulicą Grunwaldzka. Oto podbiał pospolity - Tussilago farfara porażony przez pęcherznicę - Colesporium tussilaginis.

Oto skrzyżowanie ulicy Sokoła z ulicą Piłsudskiego.Skręcając w ulicę Sokoła mijam klon zwyczajny - Acer platanoides "Globosa" w stanie raczej zejściowym.

Trafił się jeszcze tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.

Kolejna miejscówka to ulica marszałka Focha.Tutaj na początku zauważam bodziszek drobny - Geranium pusillum porażony przez wroślika Peronospora conglomerata.

Drugi gatunek to krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Na zakończenie rudbekia dwubarwna - Rudbeckia hirta jeszcze kwitnąca ale już prawie zejściowa.

Oto widok ulicy Siennej.Oto ulica Dąbrowskiego i żywopłot z żywotnika zachodniego - Thuja occidentalis.Na pobliskim trawniku wciąż kwitnie stokrotka pospolita - Bellis perennis.I jeszcze śnieguliczka biała - Symphoricarpos albus.

I tak dotarłem do ulicy Juliana Przybosia, gdzie owocuje tytułowa psianka czarna - Solanum nigrum. Jest bohaterką sesji filmowej.I na zakończenie owocujący mniszek - Taraxacum sp. sp.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji