Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-28 Chrzanów - takie sobie migawki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17908
od września 2006

2019.12.01 12:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia przede wszystkim kręciłem filmy o tematyce botanicznej. Przy okazji powstała zwykła dokumentacja filmowa. Na początku glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus przy ulicy Śląskiej w okolicy przystanku autobusowego.Poraża go specyficzny mączniak - Erysiphe macleayae. Ten grzyb jest już prawie wszędzie.

Tuż obok był jaskier rozłogowy - Ranunculus repens porażony przez mączniaka - Erysiphe ranunculi.Bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej jest stulisz lekarski - Sysimbrium officinale.A potem pojechałem na pogranicze Chrzanowa i Jaworzna. To co tam widziałem będzie tematem odrębnych fotoreportaży. Powróciwszy udokumentowałem łan sumaka octowca - Rhus typhina. Powstał na miejscu po kilku rachitycznych krzewach wyciętych przy okazji porządkowania terenu.

Towarzyszy mu jaśminowiec - Philadelpus.Ale sumak rządzi.A to już rejon skrzyżowania ulicy Siennej z aleją Henryka i klony srebrzyste - Acer dacycarpum opanowane przez jemiołę - Viscum album.Wchodzę na nieużytki po terenie kolejowym.Zauważam mniszka - Taracacum.

Jest jeszcze zielona bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Są owocujące wiesiołki - Oenothera.Jest też miesiącznica roczna - Lunaria annua.

Tak teraz wygląda pozostałość po linii kolejowej.Idę do sklepu. Przy schodach zauważam pozostałości po jednej z wieku toczących się tutaj imprez.Na stoku byłego nasypu wyrasta jabłoń domowa - Malus domestica o żółtych owocach.Wracając zerkam na wykop po byłej linii kolejowej. Jestem przy ulicy Siennej.Bliżej końca tej ulicy zwracam uwagę na robinię akacjową - robinia pseudoacacia. Drzewo wciąż istnieje - przeżyło Lex Szyszko.Poza tym od kilku lat obserwuję ten dom w stanie zejściowym.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji