Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-12-12 Jaworzno od ulicy Chełmońskiego - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17923
od września 2006

2019.12.17 08:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zbliżam się do szczytu wzniesienia. Na poboczu widać sporo trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.W partii wykoszonej zwracam uwagę na pokryty lodem mech. To krótkosz szorstki - Brachytacium rutabulum.

Dalej na tle suchych traw wybijają się dwa mocne akcenty. To wiesiołek - Oenothera oraz marchew zwyczajna - Daucus carota.

Jest jeszcze dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.

Otio jedno z typowych, standardowych ogrodzeń w tej okolicy.Przy pewnej monotonii ogrodzeń moją uwagę przyciągnęło to w którym wykorzystano lokalne kamienie.W tym kamieniu w wapieniu z trasowego, twardego dna morskiego powstała rynna erozyjna. W nich zgromadziły się krynoidy.Tutaj typuję ślady po kanałach. Wapienie były, jak to się określa fachowym językiem zbioturbowane.

Oto powierzchnia cienkowarstwowego wapienia falistego.I jeszcze kamień ze szczątkami liliowców, koralowców oraz muszli.A po prawej stronie drogi cały czas ciągnie się standardowe, betonowe ogrodzenie.Dla odmiany po lewej stronie drogi trafił się ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.

I tak osiągnąłem skrzyżowanie z ulicą Obrońców Poczty Gdańskiej.Idąc nią zwracam uwagę na powszechnie spotykany w mieście bluszcz pospolity - Hedera helix.

To był orzech włoski - Juglans regia.Tutaj były niezłe postrzyżyny.Tego powojnika - Clematis w tym stadium nie odważę się nazwać.

Była też dzikawa, ozdobna, teraz owocująca róża - Rosa.

Na wysokości Domu Pomocy Społecznej zauważam brzozę brodawkowata - Betula pendula.Pod nią na poboczu drogi trafił się wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest też bylica piołun - Artemisia absynthium.

Oto kolejny bukszpan - Buxus sempervirens ocalony przed azjatycka ćmą.Oto zapewne ostatnie kwiatki lobularii nadmorskiej - Lobularia maritima.

Oto irga pozioma - Cotoneaster horizontalis.Star mijam skrzyżowanie z ulica Ks. Stojałowskiego. Jestem już prawie w centrum.Domy w tej okolicy czekają na lepszych od siebie następców.W sąsiedztwie przystanku autobusowego od kilku lat można oglądać coś takiego.Oto budynek, który powstał na miejscu po ściętym, prawie pomnikowym dębie szypułkowym - Quercus robur.Tak teraz wygląda spalona rudera.Tyle zostało z drewnianego domu przy ulicy Św. Barbary.

I na zakończenie akcent botaniczny. Oto mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji