Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-11 Skawina: Skawina - z wizytą u Colchicum autumnale
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17928
od września 2006

2019.12.17 15:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jest taka publikacja - Dubiel E., Wójcik S. 2010. Zimowit jesienny Colchicum autumnale L. w Skawinie koło Krakowa. Chrońmy Przyrodę Ojczystą 66 (2): 107–110 Wobec powyższego postanowiłem sprawdzić jak się teraz sprawy mają. Dokładna lokalizacja jest podana w publikacji. Udało się dojechać bardzo blisko.Ta zdecydowanie podmokła okolica cieszy się pewnym zainteresowanych posiadaniem własnego domu. Obecność łanów trzciny pospolitej - Phragmites australis jest wyraźnym ostrzeżeniem przed określonymi niedogodnościami.Bohater naszej akcji jest gdzieś za tymi zaroślami.Idąc tam po drodze mijamy tobołki polne - Thlaspi arvense.Następnie przedzieramy się przez zarośla w których jest składowana między innymi biomasa. Tak GPS prowadził.Teraz oddalamy się od zabudowania i w związku z tym zbędnej biomasy brak.

Poszukiwany gatunek jest już bardzo blisko. Tako rzecze GPS.Oto i on. Niestety powierzchnia zajmowana przez niego jest bardzo mała.

Sporym zagrożeniem jest nacierająca ze wszystkich stron trzcina pospolita - Phragmites australis.Ale nasz bohater jakoś się trzyma.Z roślin łąkowych trafił się jeszcze groszek żółty - Lathyrus pratensis.Oto kolejne zagrożenie, czyli nawłoć późna - Solidago gigantea.Oto kolejne skupisko zimowitu jesiennego - Colchicum autumnale.Oto kolejne spojrzenie na płat trzciny pospolitej - Phragmites australis.Jest tutaj jeszcze rdest wężownik - Polygonum bistorta.Oto rajgras wyniosły - Arrhenatherum elatius.Kolejną groźbę stanowi między innymi trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.I jeszcze ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Oto śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa.Opuszczając to miejsce ponownie przekraczam zarośla.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji