Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-02-22 Skawina: Wielkie Drogi i rdest wielokłosowy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17931
od września 2006

2019.12.18 08:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W 2015 roku ukazał się atlas - Rozmieszczenie kenofitów w Karpatach Polskich i na ich przedpolu. W opracowaniu znajduje się informacja, że w Wielkich Drogach k. Skawiny znajduje się największa z pięciu znanych na badanym obszarze populacji rdestu wielokłosowego - Polygonum polystachyum. Tego lokalnego epekofita po raz pierwszy i jak do tej pory ostatni widziałem w naturze w jednym z ogrodów w Górkach Wielkich k. Brennej. To było prawdopodobnie w 1975 roku. Brałem wówczas udział jednym z ówczesnych studenckich obozów naukowych. Po obozie, kierując się wskazówkami prof. Krzysztofa Rostańskiego specjalnie pojechałem tam po okaz do zielnika uniwersyteckiego. Zatem, będąc obecnie na terenie Skawiny musiałem zobaczyć to miejsce. Oto bohater tej akcji.W pobliskich chaszczach usadowił się kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.

Ponadto trafił się tutaj kolejny gatunek uważany za inwazyjny, znaczy się smotrawa okazała - Telekia speciosa.Na jej liściach zaobserwowałem pęcherznicę - Colesporium tussilaginis.Oto kolejne zgrupowanie rdestu - Polygonum polystachyum. Tym razem na zielonym tle z dominacją podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Będąc w tej okolicy zajrzałem do lasu. Na początku dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.

Niższe drzewka to klon zwyczajny - Acer platanoides.Kolejne dwa zdjęcia świadczą o tym, że okolica nie jest bezludna.

Po drodze mijamy zbiornik z wodą. Głębiej w środku lasu jest pokryty rzęsą drobną - Lemna minor. Poza tym jest tam jeszcze kosaciec żółty - Iris pseudoacorus.Kolejnym drzewem ważnym dla tej okolicy jako domieszka pośród olszy czarnej - Alnus glutinosa jest jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Trafiła się jeszcze nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.I ponownie olsza czarna - Alnus glutinosa.U podstawy jej pnia wystąpiły dwa mchy.

Oto kolejna olsza czarna - Alnus glutinosa. Ten gatunek dominuje w tym lesie.Oto kolejny widok ogólny tego lasu.Teraz mamy kosaćca żółtego - Iris pseudoacorus.Tutaj pojawia się sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.Wracając na drogę zauważam klon zwyczajny - Acer platanoides porażony przez czerniaka - Rhytisma acerinum.

W drodze do drogi pokonuję tutejszy śmietnik.Kolejnym gatunkiem obcego pochodzenia w tej okolicy jest mięta zielona - Mentha spicata. Na jej kwiatostanie przebywała złotka. Stawiam na złotkę miętową.I na zakończenie długa sesja zdjęciowa ze smotrawą okazałą - Telekia speciosa.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji