Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-22 Skawina: Skawina - dęby z ulicy Batalionów Chłopskich
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17932
od września 2006

2019.12.18 12:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnym interesującym miejscem gdzie zatrzymałem się na chwilę była ulica Batalionów Chłopskich, nieco ponad 100 metrów na południowy zachód od jej maksymalnego zakrętu. Jadąc przez tę okolicę drogą, nawet tylko z pomocą aplikacji Street View na początku, szczególnie w środku lata widzi się robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia. One też są okazałe i dlatego zatrzymałem się tutaj na chwilę.Zszedłem z drogi.Zajrzałem w zarośla i dopiero wtedy go zobaczyłem. Oto pierwszy okazały dąb szypułkowy - Quercus robur o pierśnicy nieco ponad 4 metry.Oto jego ulistniona korona.Teraz poprzez zarośla z robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia spoglądam ku drodze.Idąc dalej wzdłuż zarośli mijam instalacje z kategorii budują, remontują, urządzają.Oto kolejny fragment gęstwiny.Oto kolejne ujęcia pierwszego dębu szypułkowego - Quercus robur o pierśnicy nieco ponad 4 metry.Teraz oglądam teren działki jako takiej.Zauważam ubiegłoroczne pędy wiesiołka - Oenothera.

Po chwili dostrzegam drugiego dęba szypułkowego - Quercus robur. Na razie rzuca się w oczy porażeniem liści przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.

Zauważam kwitnące wiesiołki. Wychodzi na to, że jest to nowy gatunek dla tej okolicy, wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa. Ba w tej okolicy twórcy atlasu z kenofitami nie odnotowali ani jednego wiesiołka z tej kategorii.

Teraz przedzieram się ku okazałemu dębowi szypułkowemu - Quercus robur i zerkam w jego koronę.

W okolicy znajdują się dwa drzewa tego gatunku. Większy ma także nieco ponad 4 m pierśnicy.Oto fragment pnia mniejszego drzewa.Oto większe drzewo jako bohater sesji zdjęciowej.

W pobliżu jest także bardzo okazała robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.

Odchodzę.

Na skraju zarośli chwyciłem jeszcze nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.

I jeszcze jeden widok ogólny tego miejsca.Ot takie przypadkowe a zarazem niesamowite odkrycie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji