Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-12-14 Jaworzno, od Dąbrowy Narodowej do Jana Kantego - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17940
od września 2006

2019.12.21 12:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym momencie dotarliśmy do rejonu byłych osadników związanych z kopalnią Jan Kanty. Na skraju mamy w dalszym ciągu bór prawie świeży.Tak to wygląda teraz.

Z traw pojawia się trzcina pospolita - Phragmites australis.Są powierzchnie pokryte tylko zwietrzałym łupkiem.Sporadycznie pojawia się ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Teraz ruszamy zdecydowanie na wschód rozglądając się po bokach. Szału nie ma.

Na skraju lasu leżał wierzchołek sosny zwyczajnej. Na nim osiedliła się rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.

Po drugiej stronie drogi na pniaku po dębie - Quercus osiedliła się trójka zjadaczy drewna. Są to po kolei skórnik szorstki - Stereum hirsutum, galaretnica mięsista - Ascocoryne sarcoides oraz szaroporka podpalana - Bjerkandera adusta.W okolicznym drzewostanie dominuje dąb czerwony - Quercus rubra.Idziemy dalej przez ten lada jaki bór.

Przekraczamy linię przesyłową.Zbliżamy się do rejonu elektrowni Jaworzno III. Oto kilka "elektryzujących" widoków.Osiągamy miejsce, gdzie w drzewostanie rządzi topola osika - Populus tremula.

Osiągamy ulicę Wojska Polskiego.

Po drugiej stronie ulicy naszą uwagę przykuwa potężny płat nawłoci późnej - śolidago gigantea.Teraz zdecydowanie odbijamy na północ. W dalszym ciągu widoki typowe, nieszczególne.

Równolegle do drogi biegnie ciepłociąg.I tak poprzez prawie niezmienny krajobraz docieramy do miejsca, gdzie zdecydowanie odbijemy w prawo.

Teraz idziemy drogą wyłożoną betonowymi płytami.Oto świerk pospolity - Picea abies. Sine pędy to klon jesionolistny - Acer negundo.Trafiła się jeszcze nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Nieco dalej świerk pospolity - Picea abies rządzi.Dalej stereotypowo, bez przyrodniczych fajerwerków.

Na poboczu pojawia się więcej pędów odroślowych klonu jesionolistnego - Acer negundo.I ponownie trakt jako taki.Teraz zza drzew wyłania się elektrownia zwana Jaworzno III.Teraz dla odmiany w pobliskim drzewostanie pojawia się klon jawor - Acer pseudoplatanus.I ponownie klon jesionolistny - Acer negundo.

Zbliżając się do elektrowni dostrzegamy hałdę węgla.I jeszcze trzy standardowe widoki z otaczającego nas lasu.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji