Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-12-14 Jaworzno, od Dąbrowy Narodowej do Jana Kantego - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17942
od września 2006

2019.12.22 12:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
I tak idąc przed siebie dotarliśmy do łuku ulicy Dobrej Energii, która po chwili staje się ulicą Dąbrowszczaków.Oto ostatnie spojrzenie na budowany blok energetyczny.W tej okolicy po lewej stronie drogi za drzewami skrywa się porośniety lasem osadnik. Na skraju drogi leżą śmieci.A to już skrzyżowanie ulicy Energetyków z ulicą Dąbrowszczaków i topola obrośnięta przez bluszcz pospolity - Hedera helix.Oto okoliczna zabudowa.Teraz zmierzamy ku ulicy Martyniaków. Po drodze mijamy bylicę piołun - Artemisia absynthium oraz glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Jesteśmy już przy ulicy Martyniaków. Odbijamy w lewo.Teraz korzystając z zarysowującej się ścieżki skręcamy w prawo wchodząc w las.Z drzew liściastych dominuje tutaj dąb czerwony - Quercus rubra.Z drzew iglastych dominuje tutaj sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Tym sposobem powstał las w typie boru bardzo mieszanego.Naszą uwagę przyciągnęło niesamowite zgęszczenie gałązek na konarze sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. To zapewne jakaś postać czarciej miotły.idziemy dalej. Szału nie ma.W dalszym ciągu dominuje dąb czerwony - Quercus rubra.Lokalnie znaczącą domieszkę stanowi brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto pierwsze od dłuższego czasu grzyby. Co prawda to tylko wrośniak różnobarwny - Trametes versiciolr ale i to jakaś odmiana.

Teraz trafił nam się błotnisty odcinek drogi. Zarazem widać pewną odmianę. tutaj dominuje dąb szypułkowy - Quercus robur.A to martwa brzoza brodawkowata - Betula pendula opanowana przez korzeniowca wieloletniego - Heterobasidion annosum.

Z boku tkwi zejściowy hubiak pospolity - Fomes fomentarius.Jest jeszcze kępka mchu. To żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Oto kolejny "karmnik" dla grzybów.Tutaj najważniejszy jest skórnik szorstki - Stereum hirsytum.Oto zejściowe pędy nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.I tak dotarliśmy do miejsca, gdzie znajduje się zapomniana tablica informacyjna na zapomnianej przyrodniczej ścieżce dydaktycznej. Leśna dróżka w tej okolicy ma status ulicy Inwalidów wojennych.W tym momencie ponownie odbijamy w prawo decydując się na przejście nasypem byłej linii kolejowej. Budowlę szybu po kopalni Jan Kanty widać na jej końcu.Teraz rozglądamy się po bokach.

Tutaj także występuje sporo nawłoci późnej - Solidago gigantea.Jest jeszcze rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Oto rozłożysta wierzba iwa - Salix caprea.Szyb jest blisko, coraz bliżej.Powoli zbliżamy się do skraju lasu. Drzewostan jest dość gęsty.

Wyszliśmy z lasu.

I tak na zakończenie suszek ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji