Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-12-19 Jaworzno - kilka chwil w Śródmieściu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17944
od września 2006

2019.12.22 14:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem w drodze do Katowic na zebranie oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego zatrzymałem się na chwilę w Jaworznie. Na początku okolica przystanku Urząd Miejski przy ulicy Grunwaldzkiej i skupisko zdrowych świerków kłujących - Picea pungens.W tej okolicy rośnie sobie pstra odmiana derenia białego - Cornus alba. Krzew owocuje ale zarazem kwitnie do samego końca.Jestem teraz na górnej krawędzi tego szpaleru drzew i zerkam przed siebie.Pod drzewami utrzymuje się jeszcze kwitnący bodziszek drobny - Geranium pusillum.

Teraz spoglądam w stronę Urzędu Miejskiego.Teraz zauważam odbijające pędy odroślowe topoli białej - Populus alba.Jest tutaj jeszcze budleja Dawida - Buddleja davidii.

Kolejna roślina zielna to stulisz lekarski - Sysimbrium officinale.A to już wyka ptasia - Vicia cracca na tle owocującej irgi poziomej - Cotoneaster horizontalis.Jestem już na początku ulicy Pocztowa. Ta część skweru zaczyna się tamaryszkiem - Tamarix, który rzetelnie przygotował się do zimy.

W tej okolicy mamy świerki kłujące - Picea pungens zamordowane przez grzyba Rhizosphaera kalkhoffii.Z roślin okrywowych warto zwrócić uwagę na czyściec wełnisty - Stachys byzantina.

Mchy reprezentuje szurpek - Ortotrichum.Następnie zwracam uwagę na pomnikową brzozę brodawkowatą - Betula pendula.

Zerkam teraz do parku Zielona.

Oto oś ulicy Pocztowa spełniającej się w roli parkingu.Oto początek rynku i świerk kłujący - Picea pungens na tle wierzby płaczącej - Salix alba "Tristis".A to już kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum pomiędzy Muzeum a Biblioteką.Przy bibliotece znajduje się skwer im. Czesława Kępińskiego.

W gęstwinie krzewów zwróciłem uwagę na zimozielony berberys gruczołkowaty - Berberis verruculosa.Oto rynek i drwal siedzący pod zamierającym jaworem - Acer pseudoplatanus.Oto drugi koniec rynku.Oto fragment byłej Organistówki, Jak widać murek jest w ruinie.

Zielonym akcentem jest tutaj barwinek pospolity - Vinca minor.

A potem byłem w redakcji, następnie w Katowicach. Wracając miałem przesiadkę w Centrum. Oto świąteczna iluminacja Galeny.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji