Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-12-19 Katowice - kilka migawek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17946
od września 2006

2019.12.23 08:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drodze na zebranie Polskiego Towarzystwa Botanicznego sfotografowałem to i owo. Wystartowałem od Parku Powstańców Śląskich przy ulicy Korfantego. Na początku zerkam ku Spodkowi, Powstańczym Skrzydłom oraz dwom przeszklonym szafom ustawionym jedna nad drugą.Generalnie zmierzam w kierunku pomnika Jerzego Ziętka.Jeszcze raz spoglądam ku przeszklonym szafom. Czyżby jakaś przebudowa.A teraz Jerzy Ziętek z bardzo bliska.

Opuszczam park. Po lewej stronie wyłania się budynek NOSPR.Będąc przy ulicy Uniwersyteckiej fotografuje owocującą irgę - Cotoneaster. W tym wypadku zależało mi na efekcie impresjonizmu.Zerkam jeszcze na hotel Courtyard.Idę teraz ulicą Chełkowskiego. Zwracam uwagę na klony zwyczajne - Acer platanoides, których korzenie rozwijają się blisko powierzchni. Widać grunt tutaj jest bardzo skalisty.

Mijam teraz budynek Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Nie podoba mi się biała tabliczka przymocowana do mozaiki, jakby nie było dzieła sztuki współczesnej.

Idąc dalej mijam pierwsze drzewo z dziuplą. Tutaj na próchnie wyrasta bardzo mały mniszek - Taraxacum.

Oto drugie drzewo z dziuplami. Jakoś nie odczułem potrzeby ustalania nazw gatunkowych. Jakby co, byle do wiosny a może nawet do przyszłego lata.

Wychodząc na ulicę Bankowa zwracam uwagę na siedzibę firmy Dräger Polska Sp. z o.o.. Ciekawa, nie agresywna architektura.Przy budynkach Uniwersytetu Śląskiego zwracam uwagę na owocujący ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Przechodząc nad Rawą zauważam obumarłe żywotniki zachodnie. Choroba grzybowa - jedna z dwóch wspomnianych na tegorocznym zjeździe Polskiego towarzystwa Botanicznego lub tylko opary znad rzeki.Dalej przy budynku Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (to dawna nazwa) uwieczniam po raz drugi pomnik zamykający ten etap tej historii tego wydziału. Obecnie to niewielka cząstka Wydziału Nauk Przyrodniczych.Przy budynku rośnie odmiana dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra o ciemnych liściach.Kolejne drzewko w tej okolicy to jabłoń jagodowa - Malus baccata.

Oto kolejny obiekt Uniwersytetu Śląskiego. To Uniwersytet Otwarty.A to już pobocze ulicy Warszawska w okolicy przejścia dla pieszych tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Bankowa.Po przejściu na drugą stronę ulicy spoglądam na budynek Banku.A tak wygląda pobocze ulicy Warszawska przed skrzyżowaniem z ulicą Francuska.Teraz, przy ulicy Francuska bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej jest owocujący bieluń dziędzierzawa - Datura stramonium.

Oto mural przy wiadukcie w ciągu ulicy Francuskiej.Oto spojrzenie na budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych przy ulicy Jagiellońskiej 28.Tutaj już po zebraniu uchwyciłem kwitnącego ciemiernika białego - Helleborus niger.

I na zakończenie lipy drobnolistne - Tilia cordata z okolicy przystanku autobusowego przy ulicy Francuskiej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji