Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-12-28 Chrzanów - ostatnia sesja zdjęciowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17961
od września 2006

2020.01.03 20:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rok 2019 przeszedł do historii. Jak zawsze zostało mi sporo fotoreportaży do wstawienia, ale w zimie będzie mniej terenu, zatem to i owo się wstawi. Oczywiście zapewne trochę to potrwa, może nawet do marca. Trudno.
Tak było 28 grudnia. Moje podwórko i obserwowany od dłuższego czasu tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris, który rozwinął rozetkę liści ale powstrzymał wzrost.Wegetację kontynuował wilczomlecz ogrodowy - Euphorbia peplus.

Opuszczam podwórko. Oto bluszcz pospolity - Hedrera helix u mojej sąsiadki.Oto kolejne podwórko, tuz przed skrzyżowaniem z ulicą Oświęcimska. Oto suszki wiesiołka dziwnego - Oenothera paradoxa i nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Przy ulicy Oświęcimskiej w żywopłot wplotła się mydlnica lekarska - Saponaria officinalis. Obserwuję ją od dłuższego czasu. Stara się wyciągnąć swoje pędy na ponad metr od ziemi.

A to już ulica Partyzantów i starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Idę teraz tą ulicą na zachód. Osiągam trawiastą przestrzeń zwaną Błonia.

Przemierzyłem Błonia po skosie, zerkam za siebie.Za linią drzew iglastych, głownie świerka kłującego - Picea pungens, z których jeden właśnie padł, trwa budowa osiedla. To, że jest to zarazem strefa zasilania źródeł Śmidry, czyli Kanału Matylda inwestorowi nie przeszkadza. Był plac do kupienia to go kupił.Oto pobliskie, okresowo zalewane zarośla.Budowa trwa. Te i pozostałe zdjęcia wykonuję z oddali lub zza ogrodzenia.

Obchodzę plac budowy od północy. Na skraju podtapianych zarośli wyrasta topola - Populus sp. sp. opanowana przez jemiołę - Viscum album.Jest tam jeszcze jabłoń domowa - Malus domestica. Zapewne jako zakończone sukcesem pożegnanie z ogryzkiem.

I ponownie plac budowy.

W miejscu, gdzie przystanąłem zauważyłem nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis oraz przytulię czepną - Galium aparine.

Oto kolejne skupisko drzew z dominacją wierzby iwy - Salix caprea oraz jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Oto ostatnie spojrzenie na plac budowy.Następnie bardzo szybko przedostałem się do ulicy Śląskiej. Spoglądam w stronę osiedla przy ulicy Jordana.Po dłuższej przerwie przeszedłem się przez park. Oto okolicznościowy mural w wydaniu nieznacznie zmienionym.Oto ponowne spojrzenie na pniak po ściętym jesionie wyniosłym - Fraxinus excelsior, który rósł na trawersie ulicy Sokoła.Oto ściana garaży i informacja jako tako kodowana, ale ogólnie dostępna.Tutaj też pod płotem mamy owocującą pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.

Z kolei przy ulicy Kościuszki blisko przedszkola zauważam obroniony przed chińską ćmą bukszpan - Buxus sempervirens.

I jeszcze fasada I LO.I na zakończenie owoce ligustru - Ligustrum vulgare w żywopłocie otaczającym siedzibę Administracji Lasów Państwowych. To jest od strony ulicy Oświęcimskiej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji