Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-17 Siedlec, Łysa Góra i Czerwona Góra, szósta penetracja - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17964
od września 2006

2020.01.06 15:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części tego sprawdzającego serialu poruszamy się w kierunku południowym, czyli trawersem Łysej Góry. Oto aktualne ogrodzenie kamieniołomu.Pomiędzy drzewami jest sporo bardzo młodych buków pospolitych - Fagus sylvatica.Znajdujemy pierwszą dziurę po prawdopodobnie wykopanym storczyku.Dalej bez większych zmian.Trzymamy się blisko krawędzi kamieniołomu.

Znajdujemy miodownika melisowatego - Melittis melissophyllum. On nie załapał się na listę gatunków do przesadzenia.Idziemy dalej krawędzią kamieniołomu.

W runie lasu zielenieje przytulia wonna - Galium odoratum. I pomyśleć, że przed 2014 rokiem była objęta ochroną.Oto kolejne widoki lasu, który jest a wkrótce go nie będzie.

Tutaj runo lasu jest bardzo luźne.Ozdobę jego dna stanowią pojedyncze wietlice samicze - Athyrium filix-femina.Rozglądamy się uważnie. Nie byłem sam w tym lesie.Natrafiamy na kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine. To jest bardzo blisko krawędzi kamieniołomu.

Teraz przechodzimy na drugą stronę drogi i zaczynamy zawracać. Postanowiliśmy w pierwszej kolejności spenetrować Czerwoną Górę a dokładniej północną krawędź kamieniołomu. Na razie powoli zmierzamy w jej kierunku.Tutaj pomiędzy ściółka znajdujemy kolejnego kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

W porównaniu z poprzednimi wizytami wyczuwa się tutaj pewną pustkę.W drzewostanie znajdują się pojedyncze modrzewie. To dzięki nim, nie można było tego lasu zakwalifikować do buczyny storczykowej według oczywiście klasyfikacji RDOŚ-u.W rozumieniu tej instytucji buk zwyczajny - Fagus sylvatica stanowi tutaj jedynie znaczącą domieszkę, nawet jeśli jest to lokalnie na poziomie 95% drzewostanu.

Teraz bardzo się zmartwiliśmy spotkawszy te dołki. To zapewne skutek wykopywania storczyków przed przesadzeniem. Zapewne nie było to dzieło fachowej ekipy.Oto pniak drzewa iglastego i rozkładający go łysak - Gymnopilus.

Oto kolejne buki ze stoków Łysej Góry.Oto kolejne dołki po storczykach.Oto kolejne widoki lasu w okolicy przejścia na stoki Czerwonej Góry oraz krawędzi kamieniołomu.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji