Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-11-17 Siedlec, Łysa Góra i Czerwona Góra, szósta penetracja - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17974
od września 2006

2020.01.12 08:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym momencie po dojściu do kolejnych gęstych chaszczy przy granicy wyrobiska postanowiliśmy zawracać. To jest generalnie siedlisko niekorzystne dla storczyków, skoro z czymś takim walczy się w Dolinie Eliaszówki.Jak widać przyszłościowym drzewostanem ma tutaj być modrzew - Larix.Trafił się janowiec ciernisty - Genista germanica.Trafiły się także dwa osobniki buławnika mieczolistnego - Cephalanthera longifolia. To są niewątpliwie tubylcy.

Generalnie okolica wskazuje na to, że leśniczy nie wiedział co powinno się sadzić na takim siedlisku.

Kolejne buławniki mieczolistne - Cephalantera longifolia to raczej reliktowe okazy na stanowisku zniszczonym gospodarka leśną.

Idziemy teraz w górę trzymając się ogrodzenia.

Tutaj znowu trafił się buławnik mieczolistny - Cephalantera longifolia, kolejny tubylec.Teraz trafił nam się odcinek dobrej drogi jak na te okolicę.Teraz zerkamy w stronę kamieniołomu.

I znowu droga. Tym razem bardzo zarośnięta młodzieżą buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Oto kolejny widok w stronę kamieniołomu.Oto bardzo sponiewierany buk pospolity - Fagus sylvatica.Droga wzdłuż krawędzi kamieniołomu staje się coraz bardziej trudna do przejścia.

Patrzymy pod nogi i widzimy miodownika melisowatego - Melittis melissophyllum oraz miodunkę ćmą - Pulmonaria obscura.Tuż obok jest taka gęsta buczyna. Innych drzew bywa tutaj wierzba iwa - Salix caprea.Zerkamy pod nogi. Jest miodunka ćma - Pulmonaria obscura. Z drzew w charakterze domieszki zauważamy dąb bezszypułkowy - Quercus petraea. Wciąż tutaj rządzi buk pospolity - Fagus sylvatica.W dalszym ciągu bez trudu zerkamy w kierunku wyrobiska kamieniołomu.Teraz w runie lasu trafił się kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine. On także jest tubylcem.Oto kolejne spojrzenia na granicę bukowych chaszczy oraz kamieniołomu.Tutaj zauważyliśmy kolejnego buławnika mieczolistnego - Cephalantera longifolia.Inne rośliny reprezentuje groszek wiosenny - Lathurus vernus.Tuz przy wyjściu na drogę pojawił się kolejny kruszczyk szerokolistny - Epipactis helleborine.Oto droga przy południowo-zachodniej krawędzi kamieniołomu.Kolejne kruszczyki szerokolistne - Epipactis helleborine w większej ilości znajdujemy dopiero po drugiej stronie tej drogi na południe od trawersu Łysej góry.Tam po prostu jeszcze nie sięgają długie ręce dobrze wiecie kogo.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji