Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-01-09 Jaworzno - kolejny spacer po Śródmieściu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#17981
od września 2006

2020.01.14 08:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na początku miejsce po zburzonym domu na przeciwko redakcji tygodnika Co Tydzień. Zielona plama zza płotu to skupisko mchów. Na zasadzie blisko, coraz bliżej ustaliłem, że jest tam jakieś zielone Bryum, jest Barbula i jest w zdecydowanej mniejszości Bryum argenteum.Cegły z ogrodzenia rozpadają się. Do gliny także dodano piasków fluwioglacjalnych. Wskazuje na to obecność otoczaków, na przykład kwarcu.

Nieco dalej na nowym murze wypatrzyłem kamień z różowymi naciekami grzybkowymi. Ta barwa to ślady ochry lub rezyduum po wietrzeniu innych wapieni.W innym kamieniu wypatrzyłem liczne ślady po penetracji osadu nań przez organizmy z grupy Rhizocorallium.

Jestem już na ulicy Krótka i kieruję się w stronę kościoła.

Pod budynkiem w stanie zejściowym wyrasta dziki bez czarny - Sambucus nigra.Jest tam jeszcze zejściowe Chenopodium. Prawdopodobnie to gatunek Chenopodium strictum.Zerkam w stronę kościoła.Następnie decyduję się na przejście ścieżką osiedlową równoległą do ulicy Królowej Jadwigi.Mijam sumaka - Rhus typhina.

Mijam pierwszy płat gwiazdnicy pospolitej - Stellaria media porażonej przez Peronospora alsinearum.Mijam wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Mijam rozkwitającą wierzbę iwę - Salix caprea.Mijam drugi płat gwiazdnicy pospolitej - Stellaria media porażonej przez Peronospora alsinearum.Mijam jasnotę białą - Lamium album.Zbliżam się do ulicy Królowej Jadwigi.

Kolejna szczypta zieleni to glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Nieco dalej przy ulicy Paderewskiego dokumentuję obecność krzewów róży pomarszczonej - Rosa rugosa.Na pobliskie drzewo wspina się owocujący bluszcz - Hedera helix.

Oto jeden z prawie zabytków dawnego lokalnego budownictwa.Ponownie zbliżam się do ulicy Królowej Jadwigi. Tutaj pochyły pień robinii akacjowej zasiedliły porosty.

Jest tam jeszcze szurpek - Ortotrichum.Tuż przed ulicą Grunwaldzką turysta, który nieopatrznie wejdzie w tę okolicę ma szansę zobaczyć takie podwórko. To niemalże po sąsiedzku z Galeną, nowoczesnym centrum handlowym.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji