Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-03-17 Między Myscową a Chyrową
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#17983
od września 2006

2020.01.14 10:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Będąc w tytułowej okolicy zatrzymaliśmy się przy drodze w obrębie pewnej polny na skraju lasu świerkowego i jodłowego. W linii prostej jest to około 3 km na zachód od Myscowej a niecałe 2 km na wschód od Chyrowej. Tak to wyglądało na pierwszy rzut oka.

Było bardzo mszyście ale na początku trafił się trywialny płaskomerzyk falisty - Plagiomnium undulatum. dalej czasami będzie robił za tło do innych gatunków.Wzdłuż drogi biegnie rów z wodą.Drugim gatunkiem mchu, który zauważyłem był przedstawiciel rodzaju Cirriphyllum.

A woda sobie płynie.kolejny trywialny gatunek to płaskomerzyk pokrewny.Generalnie tutejsze lasy są rżnięte.

Ponownie przyglądam się krawędzi drzewostanu.Kolejny dominujący w swoim płacie mech to złotowłos strojny - Polytrichastrum formosum.

Potem był fałdownik nastroszony - Rhytidiadelphus squarrosus.

Następnie skosatka - Plagiochila.

I jeszcze raz złotowłos strojny - Polytrichastrum formosum.A teraz coś o co już pytałem. Po dyskusji skłaniam się ku rodzajowi Campylium, który jest tutaj dominantą.

I ponownie fałdownik nastroszony - Rhytidiadelphus squarrosus.W charakterze przerywnika pojawia się wątrobowiec. To moim zdaniem Calypogeia fissa.O tego płaskomerzyka pokrewnego - Plagiomnium affine też pytałem, licząc na coś ciekawszego.

Pora na widok ogólny. W drzewostanie pojawia się sporo jodły - Abies alba.Trafiły się jeszcze kępy torfowców - Sphagnum.

Tutaj też są mchy.Pomiędzy suszkami zauważamy wejście amerykańskich nawłoci - Solidago.Tutaj typuję tojeść pospolitą - Lysimachia vulgaris.Oto kolejne bardzo silnie opite mchy.

Dalej idą suche trawy i widoki ogólne.Zerkając pod nogi zauważam coś z rodzaju Cirriphyllum.Jest coś z rodzaju Eurhynchium.Był jeszcze kwitnący zawilec gajowy - Anemone nemorosa.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji