Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-01-11 Kraków - w drodze do ulicy Grodzkiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#17986
od września 2006

2020.01.16 19:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny odcinek, który dość mocny akcent botaniczny będzie miał dopiero u celu naszego spaceru. Dominuje architektura. I tak przechodzimy po po raz kolejny zmienionej nawierzchni pod Bramą Floriańską.Przemykamy przez Zaułek Książąt Czartoryskich.Zbliżamy się do pierwszego kościoła na trasie naszej wędrówki. To Kościół Pijarów p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie. Detale architektoniczne to chrzanowski akcent, ponieważ zostały wykonane z naszego dolomitu diploporowego.

Teraz zerkamy do wnętrza.Teraz spoglądamy w zasłoniętą detalem oś ulicy św. Jana.W wielu tutejszych budynkach zobaczymy jurajskie wapienie skaliste z bułami krzemiennymi.

Mijamy skrzyżowanie z ulicą św. Marka. Tutaj zobaczymy ilustrację powiedzenia - Zabytki to są dopiero w Krakowie a i to nie wszystkie.Oto kolejna buła krzemienna.Oto wnętrze kościoła p.w. św. Jana. Dość długo polowałem na taką okazję aby nie przeszkadzać modlącym się.Wychodzimy z kościoła, przechodzimy przez skrzyżowanie z ulicą św. Tomasza.Przemykamy przez Sukiennice.

Zerkam na kolumny wykonane z granitu pochodzącego z wysp Allandzkich.Są tutaj także historyczne reklamy.Oto wnętrze kościoła p.w. św. Wojciecha i tamtejsza szopka.

Przed kościołem zwracam uwagę na pękająca kostkę brukową. to o ile dobrze pamiętam jest turecki wapien, który miał być zdecydowanie lepszy od polskiego.Rosną tutaj kuliste robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia.Oto detal architektoniczny kościoła. Czarny tak zwany marmur dębnicki oraz prawdziwy marmur zwany różą paczółtowską.Wchodzimy w ulicę Grodzką.

Osiągamy Plac Wszystkich Świętych.Mijamy "szczęśliwą" kamienicę.Idziemy dalej.Od kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.

We wnętrzu stoi sobie budowniczy Młoszowej hrabia Kajetan Ozdoba Florkiewicz. Oczywiście z tych hrabiów, których genealogię znajdziemy w Liber Chamorum lub czymś podobnym.Spoglądam w górę i w dół.

Wchodzę na chwilę do krypt.

I wreszcie kościół p.w. św. Andrzeja. Biały wapień jurajski i jurajski piaskowiec, być może parczewski.

Oto wnętrza kościoła. Można je oglądać tylko przez kratę.

Wychodząc zwróciłem uwagę na iglaka. Podczas wycieczki postawiłem na dziwnego świerka. W rzeczywistości to szydlica japońska - Cryptomeria japonica "Cristata".(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 16.stycznia.2020)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji