Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-01-20 Chrzanów - park, cmentarz i coś
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#17999
od września 2006

2020.01.22 13:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny fotoreportaż zaczynam przy wejściu do parku od strony skrzyżowania ulicy Słowackiego z ulicą Sokoła. Tutaj wycięto okazały jesion wyniosłego - Fraxinus excelsior. Niestety, nie zdążyłem zrobić dobrego zdjęcia pniaka aby podać jego wiek w chwili śmierci. W oparciu o niezbyt dobre zdjęcie z 28 grudnia oceniam go na nieco ponad 120 lat. Teraz tylko kupa trocin pozostała.Szybko przemykam przez park.

Osiągam ulicę Henryka Sienkiewicza. Ten jesion wyniosły - Fraxinus excelsior też zapewne wkrótce zginie. Dziupla w podstawie pnia nie wróży mu długiego żywota.W tej okolicy na poboczu drogi zauważam rozetkę liści konyzy kanadyjskiej - Conyza canadensis.Idąc dalej zauważam robinię akacjową - Robinia pseudoacacia, która zlikwidowała swoją kulistą koronę na rzecz typowego dla siebie pędu.A to już opuszczony budynek pomiędzy ulicami Niecała oraz Piaskowa. Często go dokumentowałem. Właśnie rozpoczęło się jego wyburzanie.Teren za tym budynkiem to zapewne ruiny innej budowli.I jeszcze spojrzenie od strony ulicy Piaskowa. Szczeliny zasiedlił glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Ruszam dalej w kierunku cmentarza.Mijam sumaka odurzającego - Rhus typhina.Przemykam przez najstarszą część cmentarza.Mijam pniak po drzewie liściastym.Rozwinął się na nim wrośniak - Trametes. To prawdopodobnie Trametes ochracea.

Oto kolejny intrygujący nagrobek.Płytę kolejnego nagrobka porasta zwartym kobiercem rozłupek - Schistidium.

Idę dalej główną alejką.Mijam nagrobek opleciony bluszczem - Hedera helix.Gnam dalej kierując się ku ulicy Balińskiej.

Opuszczam cmentarz. Na ogrodzeniu rozrasta się kwitnący i owocujący bluszcz - Hedera helix.

Przy skrzyżowaniu ulic Balińska oraz Ignacego Skorupki na jesionie wyniosłym - Fraxinus excelsior wciąż ma się dobrze ruda zielenica - Trentepohlia piceana.Idąc dalej po lewej stronie ulicy Ignacego Skorupki zauważam mech z rodzaju Barbula.Nieco dalej na pniu jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior zauważam dziwny nalot, zapewne porost.Nieco dalej mijam kalinę hordowinę - Viburnum lantana.I jeszcze trawnik w obrębie osiedla przy rondzie od strony ulicy Oświęcimskiej. Tutaj pod betonem usadowił się bodziszek drobnokwiatowy - Geranium pusillum.i

#2650
od grudnia 2006

Ta Barbula ze sztywnymi szpiczastymi,do góry wzniesionymi listkami to zapewne Barbula hornschuchiana,obecnie- Pseudocrossidium hornschuchianum

#18002
od września 2006

2020.01.23 20:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przy kolejnej odwilży postaram się pozyskać okazy do zielników KTU oraz KRAM-B.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji