Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-01-23 Katowice - idąc ulicami Francuska, Ligonia,Jagiellońska - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18008
od września 2006

2020.01.29 08:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku wbrew tytułowi będą tylko dwie ulice i to w innej kolejności. Zaczynam na ulicy Jagiellońskiej i przechodzę na przystanek przy ulicy Francuskiej. Czekając na autobus po prostu pstrykam tu i ówdzie.
Za początku ulica Jagiellońska i takie sobie spojrzenie za siebie.Po chwili w żywopłocie na zrębkach drewna zauważyłem grzyba. To jak mniemam trąbka otrębiasta - Tubaria furfuracea.

A to już ulica Francuska. Oszacowałem czas do przyjazdu autobusu i wszedłem na cmentarz ewangelicki. Postanowiłem sprawdzić co jest pod ogrodzeniem od strony ulicy Francuskiej.Pierwszy mech wyrastający na glebie to od razu wyzwanie dla Jarka.

Idę kawałek dalej.Drugi mech z kamienia to brodek murowy - Tortula muralis.

Tutaj stawiam na liszajecznika - Candelariella.Idę kawałek dalej.Teraz zwracam uwagę na wilczomlecza ogrodowego - Euphorbia peplus.Osiągam narożnik cmentarza, gdzie znajdują się opuszczone mogiły. Skrywają się pod bluszczem pospolitym - Hedera helix.

Idę teraz wzdłuż fragmentu muru od strony ulicy powstańców.Oto zespół mchów na widocznym z poprzedniego zdjęcia betonowym murku.Tego rodzaju nie znam.Tutaj typuję zwojka - Barbula.A to po prostu brodek murowy - Tortula muralis.Na glebie jak mniemam wyrasta krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.

Czas na widok ogólny, tak dla identyfikacji miejsca.Tutaj pomiędzy mogiłami na kamieniu wyrasta mech. To kolejne wyzwanie dla Jarka. być może to Barbula.Posadzono tutaj jeden z gatunków bambusa ogrodowego.Trafił się jeszcze owocujący mniszek - Taraxacum sp. sp.

A teraz część alejki wzdłuż ulicy Francuska po drogiej stronie bramy.Teraz wyszedłem na ulicę. Pod murem zieleni się mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.Ciągle kwitnie starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Oszacowałem czas oczekiwania na autobus, wróciłem na cmentarz. Oto pniaki po robiniach akacjowych - Robinia pseudoacacia.

Oto kolejny mech z tej miejscówki. Barbula jak mniemam.

W pierwszej części pokazywałem uciekającą rogownicę kutnerowatą - Cerastium tomentosum. Oto ona od strony cmentarza. Tamże towarzyszy jej barwinek pospolity - Vinca minor.

Oto szlak jej ucieczki.I na zakończenie fragment prawdziwej miejskiej pustyni, czyli kostka brukowa na chodniku.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 29.stycznia.2020)
i

#2659
od grudnia 2006

,,Pierwszy mech wyrastający na glebie,,- Bardzo prawdopodobny Bryum bicolor(w kątach listków widać rozmnóżki).
,,Tego rodzaju nie znam.,,- Po ksztacie puszek leżących z prawej strony być może Didymodon, ale w takich mieszankach to trudno ocenić ,czy te puszki do tego mchu można przypisać.
,,Tutaj pomiędzy mogiłami na kamieniu wyrasta mech,,-takich podobnych mchów jest kilka, jeśli by to miała być Barbula to może Barbula fallax (Didymodon fallax) ale to tylko przypuszczenie.
,,Oto kolejny mech z tej miejscówki.,,-Nie widać dokladnie końcówek listków, ale że tak ściśnięty to przypuszczam że Barbula convoluta. B.unguiculata rośnie nie tak ciasno skupiona. Ale tak ogólnie trzeba więcej detali widzieć,żeby dokładniej określić.

#18009
od września 2006

2020.01.29 20:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję za uwagi. Na przyszłość postaram się lepiej dokumentować. A poza tym Katowice to "łowisko" Barbary Fojcik. Ona to już chyba wszystko zna.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji