Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Oxytree rośnie już w Polsce! Niesamowite drzewko tlenowe
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika «

#4615
od lipca 2004

2020.02.16 08:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
"Oxytree rośnie już w Polsce! Niesamowite drzewko tlenowe"
Artykuł bardzo "na tak" i optymistyczny, ale czy na pewno? Warto zerknąć w komentarze.

https://www.o2.pl/artykul/oxytree-czyli-drzewko-tlenowe-to-szansa-na-uratowanie-swiata-6392914731644545a?fbclid=IwAR2TADlAxkm2Kgm10HiRZHVtVLvwoIyDiJj4mplfxHYxWr9kJTMLJF7CM-M

"Dużo mówi się o tym, jak blisko stoimy przepaści, i jak niewiele robimy, żeby coś w tym kierunku zmienić. Chodzi oczywiście o globalne ocieplenie, którego skutki są coraz bardziej widoczne. W tym momencie nie ma szans już zatrzymać tego procesu, możemy go jedynie spowolnić. Chcesz pomóc? To łatwiejsze, niż myślisz.
...
Oxytree - drzewo przyszłości, które ma szansę uratować świat

Drzewko rośnie w bardzo szybkim tempie. Już po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów i grubość pnia 35 cm. W przypadku buku, jednego z najlepiej rosnących drzew liściastych w Europie, to tempo wynosi zaledwie 40-60 cm rocznie. A więc średnio taką samą wysokość osiągnie dopiero po 32 latach."

...

#18038
od września 2006

2020.02.16 10:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
A jak wyjaławia glebę to się nie mówi. Osobiście wydaje mi się, że będzie to kolejna żmija wyhodowana na własnym łonie. Wszak to tylko Paulownia.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 16.lutego.2020)

#2477
od maja 2007

2020.02.17 11:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
OPINIA
dotycząca dopuszczalności tworzenia na terenie Polski plantacji rośliny Oxytree (Paulownia Clon in Vitro 112®), jej możliwego wpływu na środowisko naturalne oraz zasadności obejmowania akcji jej sadzenia patronatem Ministra Środowiska

W odpowiedzi na pismo z dnia 8 stycznia 2016 r. (znak sprawy: DLP-V.400.2.2016.MD), Komisja PROP ds. Roślin, działając w imieniu i z upoważnienia Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zwraca uwagę, że szerokie propagowanie i sadzenie obcego dla flory Polski gatunku drzewa o biologii mało poznanej w warunkach polskich jest przedsięwzięciem obarczonym ryzykiem, zarówno w sensie przyrodniczym jak i ekonomicznym. Komisja negatywnie opiniuje wniosek obejmowania projektu jej sadzenia patronatem Ministra Środowiska.

http://prop.info.pl/wp-content/uploads/2016/03/KOR-16-01_Paulownia_opinia.pdf

Ale cóż tam, że Komisja PROP ds. Roślin starej jeszcze Rady opiniuje negatywnie, skoro:

To drzewo uratuje ludzkość?

OxyTree, czyli szlachetna krzyżówka dwóch rodzajów znanej u nas ozdobnej Paulowni, ma szansę na gigantyczną karierę. Jest prawdziwym supermenem pośród drzew: pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych gatunków roślin, po sześciu latach od posadzenia można ją ściąć bez starań o zezwolenia i wykorzystać jej drewno, a na pniu w cztery lata odrośnie nowe drzewo, a na dodatek odstrasza muchy i komary - informuje portal Wiadomości Rolnicze Polska

https://innogy.forbes.pl/nauka-i-spoleczenstwo/oxytree-drzewo-ktore-szybko-rosnie-i-produkuje-duzo-tlenu/9qehy83

Ministerstwo Środowiska wypowiedziało się wymijająco, a nowy skład PROP od 4 lat tajemniczo milczy. Hybryda nie została też wpisana przez IOP w Krakowie na listę gatunków obcych w Polsce ?!

Może dlatego, że badania naukowe (dużo jest tego w Internecie) są tak uspakajające”

http://oxytree.pl/certyfikaty/

a w związku z tym, przyrodnicy i ekolodzy nie mają potrzeby martwić się, bo wszystko jest OK! bo :

„Oxytree jest jedyną certyfikowaną odmianą dwóch gatunków Paulowni – Paulownia elongata S. Y. Hu × Paulownia Fortunei (Seem.) Hemsl. dostępną na terenie naszego kraju. Wpisane do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin, Oxytree posiada również pozwolenie na handel międzynarodowy”
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji