Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-02-08 Olkusz - niedaleko bazyliki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18039
od września 2006

2020.02.16 11:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podczas każdej z naszych wycieczek jest planowana krótka przerwa na kawę i coś. Tym razem wybraliśmy się do Olkusza, bo i tak miał być celem naszej wyprawy. Po wszystkim poszliśmy obejrzeć okolicę bazyliki p.w. św. Andrzeja, który był między innymi patronem górnictwa kruszcowego. W tej okolicy nowością są figury przedstawiające różne aspekty życia olkuskich gwarków.

Obchodzimy kościół od strony południowej.Tym razem do wnętrza mogliśmy spojrzeć jedynie przez szybkę.

Idziemy dalej kierując się ku dzwonnicy. Ta budowla została w wątpliwy sposób ozdobiona antena satelitarną.Do ściany dzwonnicy podchodzimy od strony byłych miejskich murów.Budowla jest obłożona tutejszą specjalnością, czyli zlepieńcem parczewskim.

Drugim rodzajem piaskowca jest coś z gór Świętokrzyskich, prawdopodobnie Wiśniówka.Oto kolejny gwarek.I ponownie domniemana Wiśniówka.Oto krótka informacja historyczna i fragment muru. Jak widać zlepieńcem go tylko licowano.

Zanim wyszliśmy na ulicę Mickiewicza obejrzeliśmy jałowiec chiński - Juniperus chinensis.Przy ulicy stoi kolejny gwarek.Teraz lepiej widać żenującą instalację, jaką jest talerz anteny satelitarnej.

Na murze znakomicie czuje się brodek murowy - Tortula muralis.

Jesteśmy już przy ulicy Szpitalnej. Oto potencjalna rzadkość ogrodnicza, czyli bukszpan - Buxus sempervirens.Tutaj też mijamy specyficzny rodzaj malowidła.I tak dochodzimy do baszty przy ulicy Basztowej.Stąd zerkamy w kierunku kościoła. W murze widać kolejne próbki zlepieńca parczewskiego.A w strukturze baszty wyraźnie widać, że ten drogocenny kamień używano bardzo oszczędnie.Oto kolejne spojrzenie na basztę.Oto dwie próbki zlepieńca parczewskiego z kościelnego muru.Jest to także dobre siedlisko dla porostów.

Z kolei na drzewach pojawia się między innymi złotorost ścienny - Xanthoria parietina.

Drugim gatunkiem jest obrost wzniesiony - Physcia adscendens.Tutaj na zapleczu rynku znajdujemy taką, prawie pustą działkę.Oto kolejny gwarek od strony ulicy Mickiewicza.Oto skraj parku.Oto ostatni widziany tego dnia gwarek.Oto pożegnalny kadr.W tym momencie zdecydowaliśmy się zawracać z założeniem, że po drodze jeszcze coś zobaczymy.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 16.lutego.2020)

#18040
od września 2006

2020.02.16 11:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W okolicy Baszty, przy ulicy Basztowej stoi kolejny gwarek. Oto on, bo z bliżej nieznanych powodów zapomniałem wstawić jego zdjęcie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji