Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-02-14 Zabrze - Miejski Ogród Botaniczny po raz drugi
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18048
od września 2006

2020.02.18 09:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna wizyta spowodowana między innymi z potrzebą dogrania kilku wideoklipów. Za pierwszym razem warunki atmosferyczne były mniej sprzyjające. Teraz jestem już w okolicy ulicy Botaniczna i zerkam za ogrodzenie.Na zewnątrz zaszła zmiana. Tu powstaje rondo. Do niedawna były to bardzo sympatyczne chaszcze.Oto ocalała część tych chaszczy.Wchodzę do ogrodu.

Teraz biegam tu i ówdzie. Oto miejsce, gdzie rośnie tutejsza celebrytka czyli marsylia czterolistna - Marsilea quadrifolia.Ponownie przyglądam się pniu wierzby przyciętej tam, gdzie atakuje żółciak siarkowy - Laetiporus sulphureus. Grzybowi zostawiono male co nieco, ale będzie bezpieczniej.W okolicy stawu zielenieją bambusy.

Kwitnie leszczyna - Corylus avellana.Mijam różanecznika fioletowego - Rhododendron catawbiense.Teraz oglądam ciemiernika korsykańskiego - Helleborus argutifolius.

Oto płat czyśćca wełnistego - Stachys byzantina.

Celem kolejnej sesji zdjęciowej był rannik zimowy - Eranthis hyemalis.

Bohaterem kolejnego wideoklipu był ciemiernik cuchnący - Helleborus foetidus.Ciąg dalszy nastąpi

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 18.lutego.2020)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 18.lutego.2020)

#18049
od września 2006

2020.02.18 13:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Początkowo ten fotoreportaż podzieliłem na dwie części, ale postanowiłem nie mnożyć bytów ponad potrzebę. Zatem kontynuujemy spacer. Oto ciemiernik wschodni - Helleborus orientalis.Idę dalej.Mijam gruszę wierzbolistną - Pyrus salicifolia.Oto kolejne dwie, jeszcze uśpione rabaty.

Kwitnąco, tak jak to ma w obyczaju o tej porze roku wyglądał wrzosiec rozpierzchły - Erica vagans.Kolejne kwiatki to oczar japoński - Hamamelis japonica. Starsze krzewy zakwitły już w grudniu. Te młode dopiero co.

Czasami spotykamy pniaki po ściętych drzewa. Wiadomo względy bezpieczeństwa.Kolejny gatunek, tym razem owocujący to parczelina trójlistkowa - Ptelea trifoliata.Oto stroigła chińska - Cunninghamia lanceolata. Ma zawiązane kwiaty. To bardzo iglaste drzewo iglaste.Oto fragment ogrodu japońskiego.I jeszcze żurawki z przekazanej do ogrodu Narodowej Kolekcji Żurawek Gabrieli Sąkol. Dąbrowa Narodowa to już nieaktualna miejscówka.I już zupełnie na końcu największy staw w którym woda też opadła, ale bywa zawsze.

#19380
od września 2006

2021.11.26 11:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Przy kolekcji żurawek podałem błędną lokalizację pierwszej miejscówki. To nie była Dąbrowa Narodowa.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji