Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-02-16 Chrzanów - na tropie wiosny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18052
od września 2006

2020.02.19 13:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wiadomo sporo czasu jeszcze zostało do tej kalendarzowej, ale generalnie już ruszyła. Tej niedzieli szedłem do Muzeum i fotografowałem co nieco. Na początku róg ulicy Grunwaldzka i Oświęcimska.Tutaj kwitnie gwiazdnica pospolita - Stellaria media. To oczywiście gatunek całoroczny, zatem nie zwiastuje wiosny.Kolejny nie wiosenny akcent to glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Idę dalej. Na poboczu ulicy Oświęcimskiej powyżej ulicy słowackiego rośnie permanentnie okaleczany jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Na ranie u podstawy pnia osiedliły się grzyby. Górą jest to ucho bzowe - Hirneola auricula-judae, dołem rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.Tuż obok rośnie mech. To jakaś Barbula.

Nieco dalej rozchyla pączki porzeczka alpejska - Ribes alpinum.Mijam plac zabaw.Wchodzę do parku, kieruję się ku kępie kwitnących krzewów.Oto oczar japoński - Hamamelis japonica w pełni kwitnienia.Jest też kalina wonna - Viburnum farrerii. Tak ją póki co oznaczam.

Teraz zerkam do kałuży w pniu drzewa.Gnam dalej.Mijam skupisko drabika drzewkowatego - Climacium dendroides.Zbliżam się do Muzeum.W okolicy budynku odnotowuję kwitnące przebiśniegi - Galanthus nivalis.

A to już aleja Henryka i osobliwie ukształtowane narośle na pniu lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Tutaj przy aptece w okolicy skrzyżowania z ulicą Grunwaldzka znajduję kolejną gwiazdnicę pospolitą - Stellaria media.

Przed budynkiem szkoły podstawowej zauważam prawie martwe różaneczniki fioletowe - Rhododendron catawbiense.

W pobliżu nich rośnie ciekawy mech z rodzaju Bryum. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Kolejny kwiatek całoroczny to starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.A to już ulica Piłsudskiego i wiechlina roczna - Poa annua.Kolejna miejscówka to budynek nadleśnictwa. Na początku brzoza brodawkowata - Betula pendula.

W tutejszym ogrodzie z ledwością rozkwita wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.

Jest tam jeszcze obsypany owocami ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Po powrocie do domu zorientowałem się, że jeszcze raz muszę pójść do Muzeum. Teraz do parku wchodzę od strony ulicy Słowackiego.Dokumentuję stokrotkę pospolitą - Bellis perennis.Oto szczypta zieleni na murach przy alei Henryka.To jakaś wierzbownica - Epilobium.To mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.Wchodzę teraz do ogrodu przy Domu Urbańczyka. Te świerki klujące - Picea pungens wkrótce przejdą do historii.Tutaj najważniejszy jest kwitnący oczar chiński - Hamamelis mollis.I jeszcze dwa uderzone słońcem kwiaty stokrotki pospolitej - Bellis perennis.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 19.lutego.2020)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji