Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-02-20 Katowice - idąc ulicą Powstańców Śląskich
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18073
od września 2006

2020.02.25 10:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To było przed kolejnym zebraniem śląskiego oddziału Polskiego towarzystwa Botanicznego. Jak zwykle przyjechałem wcześniej. Tym razem odbyłem spacer tytułową ulicą rozpoczynając od ulicy Granicznej i Placu Żołnierza Polskiego. Skończyłem w okolicy skrzyżowania z ulicą Rybnicka. Na początku charakterystyczny pomnik.

Oto widok w kierunku ulicy Graniczna. Zagajnik znajduje się już przy ulicy Powstańców.Teraz zerkam pod nogi. Oto charakterystyczny granit strzegomski z porwakami i smugami diorytu.Po bokach murki buduje kostka z tego samego materiału.To samo jest pod nogami. Tutaj trafia się wiechlina roczna - Poa annua.W szczelinach pojawiają się mchy. Między innymi bywa tutaj prątnik - Bryum.

Bliżej ulicy Graniczna pojawia się zieleń. Między innymi jest tutaj bukszpan - Buxus.Przechodzę na drugą stronę ulicy. Zaczynam właściwą część tego fotoreportażu.Od strony ulicy dominują topole z grupy Populus x canadensis.Na pniach topól pojawiły się porosty. Stawiam na coś z rodzaju Physcia.

Runo tego zagajnika jest bardzo mszyste. W 2017 roku wszędzie widziałem tylko krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum. Teraz uważam, że to może być on, oczywiście bardzo opity.Mijam miejsce po dopiero co wyciętym drzewie.Oto skupisko kolejnego mchu, moim zdaniem również krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum.Generalnie okolica jest nieciekawa. To dla osób nie znających się na przyrodzie. Ja jestem odmiennego zdania. Oto spróchniałe drewno.Ktoś ten drzewostan inwentaryzował. Oto dowód na to działanie.Od strony południowej znajduje się wysoka skarpa.Właśnie zaobserwowałem wyjście podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria. Znaczy wiosna, ta prawdziwa, z kwiatami i zielskiem jest blisko, coraz bliżej.

Z tej okolicy widać sylwetkę Biblioteki Śląskiej.Kolejnym gatunkiem który rusza z wegetacją jest pokrzywa - Urtica dioica.Glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus się nie liczy. On jest zielony przez cały rok.I jeszcze jeden krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.Teraz zbliżam się do skrzyżowania z ulicą Damrota. Oto budynek mBanku.

W zielnym pasie od strony ulicy Powstańców dominują dwa gatunki jałowców - Juniperus.Pierwszy to jałowiec wirginijski - Juniperus virginiana.Z drugim gatunkiem mam pewien kłopot, ale najbardziej prawdopodobny typ to jałowiec łuskowaty - Juniperus squamata.

I jeszcze fasada rzeczonego banku.Ponadto w tej okolicy, bliżej skrzyżowania z ulicą Damrota rosną lipy drobnolistne - Tilia cordata.

Zanim przeszedłem na drugą stronę ulicy spojrzałem w kierunku cmentarza ewangelickiego.Po drugiej stronie wyróżnia się nowoczesna sylwetka siedziby PKO Banku Polskiego SA.

Z tej okolicy ponownie zerkam na cmentarz ewangelicki.Schodzę na chodnik. Wśród traw zauważam kolejnego, wyciągniętego i opitego krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum.

Idąc w kierunku ulicy Francuskiej mijam omszały murek. Zdjęcia nie wyszły zadowalająco, ale to jest brodek murowy - Tortula muralis.Idąc dalej minąłem świerk serbski - Picea omorica. To było tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Francuska.

Przechodzę na drugą stronę tej ulicy.Pod jednym ze sklepów zauważam drzewkowaty cis pospolity - Taxus baccata.Oto drugi osobnik tego gatunku tkwiący w przydrożnym żywopłocie.

A pod nogami mamy betonową kostkę z licznymi roślinami oraz mchami. Nie chciało mi się ich dokumentować. Może kiedyś skupię się na tej okolicy.

I tak zbliżyłem się do skrzyżowania z ulicą Rybnicka. Ale to jest temat na kolejny odcinek.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji