Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-02-20 Katowice od ulicy Rybnicka do alei Korfantego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18076
od września 2006

2020.02.26 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idąc ulicą Powstańców zbliżyłem się do skrzyżowania. W tej okolicy kwitła leszczyna pospolita - Corylus avellana.Spojrzałem na drugą stronę ulicy Powstańców.Po chwili zorientowałem się, że jestem przy ulicy Rybnicka. Jako, że mój dom rodzinny stoi w pól drogi pomiędzy Rybnikiem a Raciborzem postanowiłem przejść się jej kawałkiem.W nawierzchni ulicy znajduje się kostka porfirowa. Jej pochodzenie trudno ustalić na oko, chociaż możliwości są dwie - albo Miękinia k. Krzeszowic albo Dolny Śląsk.

Na omszałym murku wyrasta brodek murowy - Tortula muralis.

Mijam kolejną kwitnącą leszczynę - Corylus avellana.

Na kolejnym murku dominuje zwojek - Barbula.

Towarzyszy mu szurpek - Ortotrichum. są tam tez porosty, zapewne z rodzaju Physcia.

Doszedłem do pierwszego skrzyżowania, przeszedłem na drugą stronę. To taka sobie droga osiedlowa.Tutaj znajduje się kolejny omszały murek i do tego żółty porost.Tutaj pojawia się brodek murowy - Tortula muralis.Pojawia się również szurpek - Schistidium.Mchów jest tutaj sporo, znaczy się mikroklimat tego osiedla im służy.Oto kolejny zwojek - Barbula.Oto strzechwa darniowa - Grimmia pulvinata. A może teraz to powinien być strzechwowiec poduszkowy - Dryptodon pulvinatus.Idę dalej.Teraz jestem na ulicy Lompy. Odbijam w prawo. Czas zbliżyć się do ulicy Jagiellońskiej.Osiągam skrzyżowanie z ulicą Powstańców.Idę dalej. Widać już budynek Wydziału Biologii.Czas na szczyptę zieleni w okolicy gmachu, który dla mnie zawsze będzie się kojarzył z lokalnym określeniem December Palace. To na "cześć" Zdzisława Grudnia.Tutaj bohaterką dłuższej sesji zdjęciowej uczyniłem tę niezapominajkę - Myosotis. Póki co stawiam na niezapominajkę różnobarwna - Myosotis discolor. Oczywiście, konieczna będzie dalsza obserwacja. Kolejna okazja już za miesiąc.Oto Plac Sejmu Śląskiego w całej okazałości.Teraz idę na zebranie. Po drodze zauważam kwitnące krokusy - Crocus vernalis.

Jest starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.A tutaj w okresie moich studiów rósł okazały klon srebrzysty - Acer saccharinum.I jeszcze widok ogólny ogródka botanicznego.Po zebraniu postanowiłem udać się na przystanek autobusowy przy alei Korfantego. Chciałem jeszcze coś sfotografować. Oto ulica Plebiscytowa z widokiem na kinoteatr Rialto.Tutaj w okienku piwnicznym wypatrzyłem mniszka - Taraxacum sp. sp.

Nieco dalej kwitnie wiechlina roczna - Poa annua.

Po drugiej stronie ulicy kwitnie gwiazdnica pospolita - Stellaria media.

U wylotu ulicy Plebiscytowa zauważam klon zwyczajny w odmianie kulistej - Acer platanoides "Globosa" z ptasim gniazdem.Idąc dalej z ulicy Kościuszki zerkam na teren dworca kolejowego.

Stoję na ulicy Dworcowa.Wychodzę na rynek.

Idę w kierunku alei Korfantego.

Tamże dokumentuję widok na Rawę, między innymi rzekę.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji