Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-08-12 Skawina: Radziszów - kilka chwil nad Skawinką
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#18077
od września 2006

2020.02.27 10:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wizycie w lasach postanowiłem jeszcze zajrzeć nad rzekę. Być w Skawinie i Skawinki nie oglądać to tak jakby być Rzymie i nie oglądać sami wiecie kogo. A musiałem to zrobić, ponieważ tak naprawdę to był mój pierwszy raz w tym mieście i gminie. Charakterystycznym miejscem, które dokumentowałem były łęgi w okolicy odciętego od dłuższego czasu starorzecza. To prawy brzeg rzeki na zachód od jednego z odgałęzień ulicy Podlesie. W okolicy znajduje się ośrodek jeździecki, pomiędzy nim a rzeką na otwartej przestrzeni są stawiane nowe domy.
Startujemy. Na początku po prawej stronie drogi mamy podmokłą łąkę z dominacja ostrożnia warzywnego - Cirsium oleraceum.Jest płat lepiężnika różowego - Petasites hybridus.Jest wierzba krucha - Salix fragilis lub jej mieszaniec z wierzbą białą - Salix alba.Gatunki obcego pochodzenia reprezentuje niecierpek himalajski - Impatiens glandulifera.

Trawy reprezentuje mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea.Oto pierwszy widok wody, która raczej stoi.

Teraz na gliniastym brzegu zauważam mchy. stawiam na zwojka - Barbula. Zapewne jakieś Bryum także tutaj się zawieruszyło.Tutaj dominantę stanowi wierzba wiciowa - Salix viminalis.I ponownie widok stojącej wody - a zerkam w górę rzeki. Na brzegu widać po odcieniu liści, że wierzba biała - Salix alba także tutaj występuje.Ponownie patrzę na mchy z gliniastego brzegu. Ponownie uważam, że to zwojek - Barbula w towarzystwie Bryum oraz Plagiomnium.

Rzeka jest w dole, dość głęboko od poziomu gruntu. Za to nad poziomem gruntu znajduje się bardzo wymowna informacja, nawet nie zawoalowana: SKAWINKA - TU BYŁAM.W pobliskich zaroślach bywa widywana wierzba purpurowa - Salix purpurea oraz chmiel zwyczajny - Humulus lupulis.W tym tłumie najważniejszym gatunkiem jest przytulia lepczyca - Galium rivale.Oto wierzby kruche - Salix fragilis z suchymi resztkami po minionej powodzi.

Niejaką odmianą jest dąb szypułkowy - Quercus robur porażony przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.I ponownie stojąca rzeka, przypominam, że to Skawinka.Tutaj najważniejsze poza stojącą wodą są resztki po powodzi znajdujące się powyżej poziomu gruntu. Aby było czytelniej położyłem tam niebieską kartkę.I jeszcze gałązka dębu szypułkowego - Quercus robur porażona przez mączniaka - Erysiphe alphitoides.Teraz dla przełamania zieleni dwa kwiaty niecierpka himalajskiego - Impatiens glandulifera.

Teraz zmierzam w kierunku starorzecza.Jego obniżenie jest opanowane przede wszystkim przez pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica.

Także tutaj na drzewach, wierzbach - Salix kilku gatunków widać resztki po powodzi.

Jednym z tutejszych drzew jest topola - Populus x canadensis.W tej gęstwinie pojawia się sporo rdestowca - Reynoutria japonica.Jest jeszcze lepiężnik różowy - Petasites hybridus.Ponad niego wznosi się pokrzywa - Urtica dioica.A ponad poziomem gruntu mamy interesujące ślady po jednej z minionych powodzi.A na poziomie gruntu w odległości około 250 metrów od tego miejsca są stawiane kolejne nowe domy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji