Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-10-19 Skawina: Skawina - park miejski - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#18092
od września 2006

2020.03.05 09:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu spaceruje po południowej części parku. W zaroślach dominują gatunki obcego pochodzenia. Są amerykańskie nawłocie - Solidago. Jest rdestowiec japoński - Reynoutria japonica. ten ostatni oberwał niedawnymi przymrozkami.Oto brzeg Skawinki.Jestem teraz w najwęższym miejscu drzewostanu położonego teraz po prawej stronie ścieżki biegnącej brzegiem rzeki. Tutaj ponownie zauważam topolę osikę - Populus tremula.

Ponownie zauważam obniżenie będące dawnym starorzeczem.Ponownie zauważam pokrzywę zwyczajną - Urtica dioica o bardzo purpurowych pędach.Oto kolejne migawki z drzewostanu, Zerkam to w górę, to w dół.

W tej okolicy do lasu ląduje zbędna biomasa, znaczy się opadłe liście drzew oraz skoszona trawa.

Generalnie w okolicy, jeśli chodzi o zbiorowiska naturalne dominują łęgi.Cały czas jestem w okolicy drzewostanu położonego na południe od płatu łąki. Teraz na jego skraju zauważam mniszka - Taraxacum sp. sp.

Dno tego drzewostanu jest gęste.W tej okolicy zauważam olchę szarą - Alnus incana.Jest tam przebarwiony dereń świdwa - Cornus sanguinea. Jest jeszcze zielona trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.A poza tym wszędzie dominuje pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Jestem teraz blisko miejsca, gdzie brzeg Skawinki zbliża się do większej części starorzecza przerobionego na sadzawkę.Ścieżką biegnącą po wale ruszam na południe.Zbliżam się do ulicy Kublińskiego, gdzie znajduje się charakterystyczny szpaler wierzby białej - Salix alba.

Oto fragment pobliskiego parku i hotel.Wracam do parku wędrując wzdłuż mniejszego starorzecza.

Przekraczam mostek, przebiegam przez łąkę, zerkam do drzewostanu przy jej północnej krawędzi.Biomasa i śmieci także tutaj lądują.Oto kolejna migawka z lasu.Oto klon zwyczajny - Acer platanoides.

Oto dąb bezszypułkowy - Quercus sessilis.I ponownie zbędna biomasa. Niby nie odpad, ale wpływa na estetykę całości a poza tym wodzi na pokuszenie spacerujących, którzy nierzadko dodają coś od siebie.Oto kolejny widok drzewostanu jako takiego.

Jest prawie dziko.Oto kolejny przebarwiony dereń świdwa - Cornus sanguinea.Oto kolejne składowisko biomasy.I jeszcze wierzba krucha - Salix fragilis.

Oto kącik wypoczynkowy w zagospodarowanej części parku.

A na zakończenie okazały klon srebrzysty - Acer saccharinum.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji