Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-03-04 Chrzanów - wracając z Berłowej Góry
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18096
od września 2006

2020.03.09 09:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W poprzednim odcinku dotarłem do rejonu skrzyżowania ulicy Trzebińskiej z obwodnicą.Tutaj na poboczu drogi bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej a nawet filmowej stal się zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.Następnie bardzo szybko wróciłem do kapliczki p.w. św. Józefa.W tym momencie ruszyłem zachodnim skrajem Berłowej Góry w kierunku autostrady.Po drodze zajrzałem do czyżni zbudowanych głownie ze śliwy tarniny - Prunus spinosa. Grunt jest tutaj bardzo omszały.

Dominuje krótkosz - Brachytecium.

Jest jeszcze coś takiego. Według Łukasza Krajewskiego to Oxyrrhynchium hiansGnam dalej.Mijam przekwitające kotki leszczyny - Corylus avellana.Zauważam rozwijające się listki dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Wychodzę na szczytową płaszczyznę. W oddali widać osadnik po kopalni Trzebionka oraz autostradę.

Pączki kwiatowe śliwy tarniny - Prunus spinosa także nabrzmiewają.

Schodzę do doliny Luszówki. Zatrzymuję się na chwilę przy płacie trzciny - Phragmites australis. Pozyskuję materiał do palm wielkanocnych.

Jestem już na prawym brzegu Luszowki.Tutaj moją uwagę przykuła tak zwana zwałka budowlana, czyli 'legalne" dzikie wysypisko śmieci.

W zielonej części moją uwagę przykuł mak - Papaver dubium.Jest zwojek - Barbula.Jest konyza - Conyza canadensis.A to już mniej zielony fragment zwałki.Tutaj zwracam uwagę na suche astry - Aster.Osiągam skrzyżowanie autostrady z linią kolejową.

Tutaj zauważyłem, że dostęp do mojego tradycyjnego łowiska surowców do palm wielkanocnych został zagrodzony. Trwa tam budowa zbiornika na deszczówkę.W tej okolicy zwróciłem jeszcze uwagę na przedstawiciela rodziny Hypnales. Stawiam na Cirriphyllum piliferum. Według Łukasza Krajewskiego to Cratoneuron filicinum. Jakaś Barbula jest w tle.Jeszcze jedno spojrzenie na budowany zbiornik.Oto południowa strona autostrady.Ruszam na południe w kierunku garaży.Oto jeden z widoków terenu pomiędzy garażami a linią kolejową.

Kilka gałązek tej wierzby iwy - Salix caprea stało się materiałem do palm wielkanocnych.A dalej bez większych zmian.

Trafił się jeszcze orzech włoski - Juglans regia.Jest sporo trzciny - Phragmites australis.Garaże są bardzo malownicze.I na zakończenie mural, pamiątka po akcji z 2014 roku organizowanej miedzy innymi przez Muzeum w Chrzanowie. W tym roku może skończyć sześć lat.(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 11.marca.2020)

#461
od lipca 2009

"jeszcze coś takiego" to Oxyrrhynchium hians, zamiast Cirriphyllum dostrzegłbym prędzej Cratoneuron filicinum. W Luszówce Fontinalis nie ma czasem - uchował się jeszcze gdzieś w chrzanowskich strumykach..? Pozdrowienia!

#18099
od września 2006

2020.03.11 05:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję, postaram się poprawić. Fontinalis znajdywałem jedynie w 2015 roku w Łużniku jeśli akurat dopływał do ponoru. Tam biegnie granica Jaworzna i Chrzanowa. To było wtedy - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/743577.html
Gatunek z rodzaju Cratoneuron widziałem w 2013 roku w rejonie Psar k. Trzebini - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/642508.html
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji