Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-03-05 Chrzanów - idąc od węzła balińskiego autostrady
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18101
od września 2006

2020.03.11 09:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz będzie zdecydowanie mniej mchów. Zbliżam się do autostrady jako takiej. Mijam klon zwyczajny - Acer platanoides, na którym wyrasta napień - Oxyporus populinus. Ostatnio widzieliśmy się w 2018 roku.Oto jedna z tutejszych lip drobnolistnych - Tilia cordata. Drzewo wypuszcza liczne odrosty korzeniowe.Teraz zdecydowanie ruszam na zachód wzdłuż autostrady.

Mijam rozwijający się dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Mijam wierzbę iwę - Salix caprea.

Osiągam trawers wzniesienia górującego nad tą okolicą.Tutaj zwracam uwagę na ucho bzowe - Hirneola auricula-judae z omszałego dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.
Grzyb jest bohaterem wideoklipu.


(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.marca.2020)

#18103
od września 2006

2020.03.11 13:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz omijam pagórek schodzę do doliny. W okolicy trwają jakieś prace.Równolegle do autostrady biegną dwa szlaki rowerowe.

Od tej chwili zdecydowanie ruszam na południe.Pomiędzy czyżniami rośnie samotna brzoza brodawkowata - Betula pendula.Ścieżka jest bardzo niewyraźna. Z roku na rok ten stan się pogłębia. Po prostu mało kto chodzi tędy.

Teraz ścieżka połączyła się z szeroką drogą, która powstała dopiero co i prowadzi ku Boroniowej Górze.Na łuku tej drogi w częściowo wyciętych czyżniach znajdują się odsłonięte ruiny domu.

Przy okazji odsłonięto śmietnik.Na murze wyrasta brodek murowy - Tortula ruralis.

Idę dalej.Śmieci ci tutaj dostatek.Przyspieszam. Wokół jest swoista monotonia.Płatami występuje tutaj nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Gnam dalej.W krzakach na horyzoncie znajduje się komplet wypoczynkowy.Kolejny odcinek drogi i kolejna porcja śmieci w czyżniach na poboczu.Widać już bloki w rejonie ulicy Jordana. Meta blisko.

W okolicy dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Pewnym urozmaiceniem jest chaber driakiewnik - Centaurea scabiosa.

Zbliżam się do ogrodów poprzedzających zabudowania.Ożywają pączki lilaka - Syringa vulgaris.Mijam ruiny kolejnego budynku.Na lewo od drogi którą idę mijam piękne brzozy brodawkowate - Betula pendula.

Zbliżam się do grupy przekwitających leszczyn - Corylus avellana.Oto pole pomiędzy zabudową. Czy wkrótce stanie się kolejną działką budowlaną nie wiadomo.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji