Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-03-09 Chrzanów - od szpitala do ulicy Świętokrzyska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18105
od września 2006

2020.03.11 16:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To dnia odwiedziłem przyjaciela w szpitalu a następnie powróciłem na piechotę do domu, tak dla zdrowotności. Stoję na obwodnicy, teraz ulicy Księdza Jakuba Kamieńskiego i zerkam na tytułową instytucję.Teraz ruszam przed siebie, czyli na północ. W zaroślach na lewym brzegu Chechła, a na zachód od obwodnicy dominuje leszczyna - Corylus avellana.Po wschodniej stronie obwodnicy znajduje się budynek w stanie zejściowym.Pobocze obwodnicy biegnącej na wysokim nasypie jest omszałe. Grunt nie jest dostatecznie stabilny.

Z mchów dominuje tutaj zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.

Jest jakiś zwojek - Barbula.Kilkoma kępkami bardzo malowniczo prezentuje się lucerna nerkowata - Medicago lupulina.

Tutaj wyraźnie widać jak bardzo niepodatne na zasiedlanie przez roślinność jest pobocze obwodnicy.Na równinie osiedliło się przymiotno białe - Erigeron annuus.Stoję teraz na moście i patrzę w górę rzeki Chechło.Las na lewym brzegu to bór niezbyt świeży. Poza tym widać tutaj drogę prowadząca przez bród.Idę dalej po prawej stronie obwodnicy. Jednocześnie zerkam na lewą stronę, szukając dogodnego przejścia. Tam znajduje się Las rodziny Kurek.

Wchodzę do tego lasu. W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Jest sporo dębu czerwonego - Quercus rubra.Część drzew jest bardzo sponiewierana.Na jednym z nich pojawiła się oryginalna czeczota.

Oto omszała pokrywa kanału.Dominuje krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum. Jest rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.

Idę dalej.W omszałej podstawie pnia dominuje krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.Na pniu wyrasta obrost wzniesiony - Physcia adscendens.Odbijam w kierunku północno-zachodnim.Zerkam na skraj skarpy doliny Chechła.Osiągam północną krawędź lasu, zbliżam się do Osiedla Niepodleglości.

Barwnym akcentem jest liść jeżyny - Rubus sp. sp.Przekraczam Luszówkę.

Jestem w obrębie Osiedla Niepodległości, mijam przedszkole samorządowe.Tutaj w trawniku dominuje fałdownik nastroszony - Rhytidiadelphus squarrosus.W obrębie osiedla mijam pniaki po wciętych drzewach.Są nowe nasadzenia.Oto niebo nad blokami.Oto jedno z osiedlowych malowideł naskalnych.A to już ulica Szpitalna i budowla w stylu bardzo mało polskim. Obiekt jest w stanie zejściowym.Kolejne zdjęcie wykonałem w okolicy rynku. Spogladam w niebo ponad kościołem.Ostatnie zdjęcia to ulica Świętokrzyska. Oto gwiazdnica pospolita - Stellaria media na schodach prowadzących do miejscowej Biedronki. Rogownica pospolita - Cerastium holosteoides także tutaj jest.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji