Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-03-10 Płaza - Widziane na cmentarzu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18108
od września 2006

2020.03.13 09:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Sołectwo Płaza stanowi wschodnie kresy miasta i gminy Chrzanów. Tego dnia, chociaż jestem botanikiem robiłem tutaj za konsultanta z zakresu geologii nagrobków. Na początek ten, wykonany z piaskowca karpackiego, prawdopodobnie z okolic Barwałdu Średniego. W tym świetle napis jest bardzo czytelny.A tutaj spoczywa dziedzic Bolęcina. Jego nagrobek w zasadniczej części także jest zrobiony z piaskowca karpackiego.Oto dwa bukszpany - Buxus sempervirens, które padły ofiarą chińskiej ćmy.Oto krzew, który ocalał.Tutaj w górnej części nagrobka mamy raczej Pińczów a w dolnej coś miejscowego.Figura tego chłopca przy złamanym drzewie to także piaskowiec karpacki.

Teraz spoglądam w kierunku nowego kościoła.Oto fragment nagrobka wykonanego z kwarcytu. Podejrzewam okolice Szczytnej na Dolnym Śląsku.Niejaką osobliwością jest ten metalowy, ażurowy krzyż na lokalnym wapieniu lub dolomicie.

Kolejnym nagrobkiem jest kolumna z piaskowca karpackiego.Na jego cokole rozwijają się mchy i porosty. Najlepiej czują się od strony południowej. Oto strzechwowiec poduszkowy - Dryptodon pulvinatus.Oto rozłupek - Schistidium. Boczne światło powoduje, że mech zdaje się unosić nad podłożem.Całość pokrywa równomiernie żółty, skorupiasty porost.Na znacznej części cmentarza w rozproszeniu pojawia się śnieżyczka przebiśnieg - Galanthus nivalis.To samo robią szafrany - Crocus vernalis.Kolejny nagrobek to lokalny dolomit diploporowy z krynoidami.Są na nim co najmniej dwa gatunki porostów.

Oto wspomniane powyżej krynoidy.Krzyż cmentarny do dolomit diploporowy, prawdopodobnie z Chrzanowa. Możliwy jest Libiąż. Eksploatacja w obu miejscach odbywała się już w połowie XIX wieku.Oto krynoidy z tego obiektu.

Oto nagrobek z piaskowca karpackiego. To tylko PRL, ale mistrzostwo kamieniarki.W jego sąsiedztwie rośnie nieco pokręcona robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Oto kolejny widok ogólny cmentarza jako takiego.I kolejny nagrobek. Jego dolna część to lokalny wapień triasowy lub dolomit.

W tym miejscu porosty opanowały zaprawę, czyli podłoże bogate w krzemiany.Czas na końcową szczyptę botaniki. Oto dziwna rogownica - Cerastium.Oto gwiazdnica pospolita - Stellaria media.I na koniec bukszpan - Buxus sempervirens zamordowany przez chińską ćmę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji