Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-03-15 Chrzanów - spacer Felicjana
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18117
od września 2006

2020.03.22 12:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem nawiązuję do postaci Felicjana Dulskiego, który spacerując wokół stołu udawał, że udaje się na Kopiec Kościuszki, będąc cały czas pod kontrolą PANI DULSKIEJ. Ja w tym samym duchu pokonałem tuż przy mojej posesji odcinek o długości około 150 metrów, udając, że tropię zbliżającą się szybkimi krokami wiosnę w całym Chrzanowie. To tak w związku ze zbliżającą się epidemią. W odróżnieniu od Felicjana to była samokontrola. Na początku mój ogródek i wyjście czosnku niedźwiedziego - Allium ursinum.

Kolejny mieszkaniec mojego ogrodu to wielosił błękitny - Polemonium coeruleum. Sadzonki miałem z Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

Mam też takiego rozchodnika - Sedum. Ciągle się waham co to za gatunek. Najbardziej pasuje mi rozchodnik ościsty - Sedum reflexum. Gatunek ogródkowy, znaleziony na skraju cmentarza.

Kolejnym zielonym mieszkańcem ogrodu jest mierznica czarna - Ballota nigra.

Pierwszy kwiat to przetacznik perski - Veronica persica.

Drugi kwiat to jasnota purpurowa - Lamium purpureum.Dopiero teraz jestem na dróżce przed domem i oglądam okazałego kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.Generalnie idąc do końca dróżki zwracam uwagę na to, że okolica jest pozornie nieciekawa.Bardzo szybko osiągnąłem najdalszy punkt i przyjrzałem się rozwijającym pączkom trzmieliny zwyczajnej - Euonymus europaea.

W okolicy rozwija się dereń świdwa - Cornus sanguinea.Wszystko to osłania prywatną działkę, która w tym momencie jest zasłonięta nieskutecznie.Zanim zacząłem powrót spojrzałem na śliwę wiśniową - Prunus cerasifera.Potem wszedłem na pobliską działkę. Oto tutejsza przytulia czepna - Galium aparine.

Oto tutejszy zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus. Uczyniłem go bohaterem sesji filmowej.Następnie niezbyt szybko pognałem w kierunku domu. Patrzyłem pod nogi. Tym sposobem w okolicy posesji z kasztanowcem zauważyłem, że pod jej ogrodzeniem rośnie przetacznik ćmy - Veronica opaca o białych kwiatach.Tuż obok kwitła gwiazdnica pospolita - Stellaria media.Teraz skierowałem się ku skrzyżowaniu dróżki z ulicą Oświęcimską. Oto kolejny zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.

Towarzyszy mu strzechwowiec poduszkowy - Dryptodon pulvinatus.I jeszcze lipa drobnolistna - Tilia cordata u mojego sąsiada. Oplata ją bluszcz pospolity - Hedera helix. W koronie usadowiła się jemioła - Viscum album.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji