Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-03-16 Chrzanów - w parku i przy Domu Urbańczyka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18121
od września 2006

2020.04.12 12:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Biorąc pod uwagę pojawiające się ograniczenia w związku z narastającą pandemią ograniczyłem poruszanie się po terenie na zasadzie tu i ówdzie. Tym razem poszedłem do parku przy Muzeum, jeszcze można było.Oto pobliski klomb.Tutaj najważniejsza była sesja zdjęciowa ze słabo kwitnącą przylaszczką pospolitą - Hepatica nobilis.

Teraz ruszam w kierunku ronda.Po drodze minąłem forsycję - Forsythia.

Kolejna długa sesja zdjęciowa przedstawia aktualny stan krzewu, który póki co uważam za kalinę wonną - Viburnum farerii. Może to być również mieszaniec z jej udziałem.Teraz na dłużej zatrzymuję się pod robinią akacjowa - Robinia pseudoacacia.Tutaj najważniejszy był przetacznik blady - Veronica sublobata.

Tutaj jeszcze się tylko zielenił, ale nieco dalej już zakwitł ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna.Teraz jestem w części parku od strony ulicy Słowackiego na wysokości skrzyżowania z ulicą Kościuszki. Tutaj mamy hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius na pniaku po jesionie wyniosłym - Fraxinus excelsior.

Teraz jestem w rejonie skrzyżowania ulicy słowackiego z ulicą Sokoła. Tutaj przyglądam się pniu skrzydłorzecha kaukaskiego - Pterocarya fraxinifolia.Teraz skręcam w kierunku muzeum. Po drodze wykonuję długą sesję zdjęciową złoci żółtej - Gagea lutea.

Bliżej muzeum zawróciłem uwagę na formę ziarnopłonu wiosennego - Ficaria verna o bardziej owalnych płatkach korony.

Następnie po krótkiej przerwie udałem się do ogrodu przy Domu Urbańczyka. Bohaterem pierwszej sesji zdjęciowej jest dereń jadalny - Cornus mas.Bohaterką kolejnej sesji zdjęciowej jest rzeżucha włochata - Cardamine hirsuta, która wyrosła na powierzchni omszałej martwicy wapiennej.

W ogrodzie jeszcze kwitł oczar chiński - Hamamelis mollis.

Potem zwróciłem uwagę na trywialny wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.I jeszcze dwa spojrzenia w osi ogrodzenia wzdłuż Alei Henryka. na razie zostały "zniknięte" jaśminiowce - Philadelphus. Ze względów bezpieczeństwa oraz na chorobę.brunatnienie igieł świerka, która się na nich pojawiła staramy się o wycięcie świerków kłujących - Picea pungens.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji