Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-03 Chrzanów - na zakupy i z powrotem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18138
od września 2006

2020.04.25 14:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem będę się przemieszczał pomiędzy moim chrzanowskim podwórkiem przy ulicy Oświęcimskiej a Aleją Henryka. Tam i z powrotem będę szedł innymi ulicami. Na początku mój ogród i początek kwitnienia moreli z odmiany Wczesna z Morden - Armeniaca vulgaris.Rozwijają się pączki gruszy azjatyckiej.Rozwijają się pączki wiśni.Rozwijają się listki pnącej róży.Teraz wyszedłem na ulicę Oświęcimską. Oto ligustr - Ligustrum vulgare.Oto rozchylające się paczki winobluszczu - Parhenocissus inserata.Teraz przeszedłem na drugą stronę ulicy. Wchodzę w ulicę Marszałka Piłsudskiego. Na początku mamy zimowit - Colchicum speciosum.Jest tam też ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna.

Rozwijają się listki orlika - Aquilegia x hybrida.Jest tutaj jeszcze berberys wiązkowy - Berberis aggregata. ma owoce. Znaczy się podaż przerosła popyt wśród zjadaczy berberysu.

Jestem już przy budynku I LO. Tutaj zakwita magnolia purpurowa - Magnolia liliflora.

Oto aleja Henryka i owocujący ligustr - Ligustrum vulgare.Oto najdalszy punkt mojego spaceru. Skrzyżowanie z ulicą Sienna i drzewa opanowane przez jemiołę - Viscum album. Zakupy zrobiłem w Netto.W drogę powrotną ruszyłem śladem byłej linii kolejowej biegnącej równolegle do ulicy Sienna. Na działce obok stawiana jest kolejna Biedronka. Zieleń znikła.Tutaj zwróciłem uwagę na rozkwitające mniszki - Taraxacum. Otacza je zieleniejący podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.

Oto fragment lewego, zakrzaczonego stoku wykopu.Z kolei na prawym, zielonym stoku znalazłem pierwszy większy płat rzeżuchy włochatej - Cardamine hirsuta.Twierdzenie, że nazwa gatunku jest nietrafna jest nie do końca prawdziwe. Łodyga jest owszem naga ale liście są rzetelnie owłosione.Opuszczam ten teren zerkając za siebie.A to już ulica Przybosia i kolejny płat rzeżuchy włochatej - Cardamine hirsuta.Idąc dalej przyjrzałem się pewnej stokrotce - Bellis perennis.Inna dopiero rozkwitała, ale też była malownicza.

Będąc bardzo blisko ulicy Oświęcimskiej spotkałem bardzo duży łan rzeżuchy włochatej - Cardamine hirsuta. To było na trawersie skrzyżowania z ulicą Łowiecka. Taki masowy wysyp tego gatunku zaobserwowałem nie tylko w tym miejscu dopiero w tym roku.Był tam też przetacznik blady - Veronica sublobata.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji