Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-05 Chrzanów - pierwszy krótki spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18143
od września 2006

2020.04.26 17:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę niedzielę trochę mnie nosiło zatem wyszedłem sobie na krótkie pstrykanie. W kolejnych dniach również i tak powstała seria czterech krótkich spacerów. Za pierwszym razem udałem się na skrzyżowanie ulicy Oświęcimskiej z ulicą Przybosia aby sfotografować nieco lepiej rzeżuchę włochatą - Cardamine hirsuta.

Potem przeszedłem się w kierunku I LO.Tutaj ponowiłem zdjęcia cyprysika Lawsona - Chamecyparis lawsoniana.

Teraz mijam skrzyżowanie ulicy Piłsudskiego z ulicą Kościuszki. Tam przy przedszkolu na głogu - Crataegus rośnie jemioła - Viscum album.Idę dalej ulicą Piłsudskiego. Jemioła - Viscum album wyrasta na klonie tatarskim - Acer tataricum w ogrodzie przedszkola.Jest tez przy ulicy na kolejnym głogu - Crataegus.Ostatnie zdjęcie na tej ulicy to tylko mniszek - Taraxacum pod ścianą budynku.Teraz zawróciłem do ulicy Oświęcimskiej. Tutaj na trawersie boiska I LO zauważyłem zdziczałe śnieżniki lśniące - Chionodoxa lucillae.Była tam też samotna puszkinia cebulicowata - Puschkinia scilloides.

Następnie pognałem w górę ulicy Oświęcimskiej. Tutaj już przeszedłem skrzyżowanie z ulicą Grunwaldzka.Bardzo szybko przemknąłem przez skrzyżowanie z ulicą Słowackiego. tutaj przed trawersem parku na dobrze znanym pniu jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior uchwyciłem przetacznika bladego - Veronica sublobata.

Niedaleko na gliniastym gruncie wyrasta przetacznik perski - Veronica persica.W tej okolicy kwitnie porzeczka alpejska - Ribes alpinum.

Teraz przechodzę wzdłuż skraju placu zabaw.Teraz zerkam do do parku, gdzie żółtą plamą kwitnie ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna. Drugie zdjęcie to efekt zoom-u.

Mijam szpaler wiśni - Cerasus x eminens.A to już ulica Mickiewicza i charakterystyczny często fotografowany klon jawor - Acer pseudoplatanus.Teraz zbliżam się do jesionu - Fraxinus oxycarpa.W końcu docieram pod muzeum. Tak budynek prezentuje się bez świrka kłującego - Picea pungens.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji