Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-09 Chrzanów - trzeci krótki spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18145
od września 2006

2020.04.27 15:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dwa dni wcześniej przy ulicy Focha zauważyłem kwitnącą jemiołę - Viscum album. Teraz wziąłem odpowiednio długi drąg aby pozyskać przynajmniej jedna gałązkę w celu sfotografowania oraz sfilmowania kwiatów. Oto dłuższa sesja zdjęciowa z nimi. Są to kwiaty męskie.Na początku coś "potwornego".

Oto kwiaty jako takie.

Potem w ogrodzie u sąsiada uchwyciłem pigwowca pośredniego - Chaenomeles x superba na tle forsycji pośredniej - Forsythia intermedia.

Nieco dalej ponownie sfotografowałem tawułę szarą - Spiraea cinerea.Następnie udałem się do końca swojej dróżki. Tutaj zielenieją listki trzmieliny - Euonymus europea. Przebywa na nich biedronka - Harmonia axyridis. Jest tam też jej posiłek, czyli mszyce.W pobliżu rozwija się dereń świdwa - Cornus sanguinea.

Kwitnie również śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.Oto inna biedronka Harmonia axyridis na innej gałązce trzmieliny - Euonymus europaea.Jestem ponownie w swoim ogródku. Oto para kowali bezskrzydłych.Oto kolejny etap rozkwitania gruszy azjatyckiej.Bohaterem kolejnej sesji zdjęciowej jest wiechlina roczna - Poa annua.A poza tym kowali bezskrzydłych ci u mnie dostatek.Oto kwiatek niezapominajki alpejskiej - Myosotis alpina. Właśnie zaczęła rozkwitać.Czas na grzyby. Oto wilczomlecz ogrodowy - Euphorbia peplus i jego rdza - Melampsora euphorbiae.

Całość tego bardzo krótkiego spaceru kończy sesja zdjęciowa z wilczomleczem obrotnym - Euphorbia helioscopia.

#1528
od września 2004

A dlaczego Myosotis alpestris? Czy to nie jest czasem gatunek wysokogorski znany z Tatr? Czy na zdjęciu to czasem nie Myosotis arvensis?

#18147
od września 2006

2020.04.27 18:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po prostu uprawiam ją od lat i wiele razy jej zdjęcia wstawiałem w swoich wędrówkach. do tej pory nikt nie kwestionował.

#1529
od września 2004

W Krakowie się sieje w wielu miejscach ale to nie jest raczej Myosotis alpestris. To jest rzadki wysokogorski gatunek.

#18150
od września 2006

2020.04.28 18:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zatem pojawia się pytanie, z czym mamy do czynienia i co ludziom wciskają sprzedawcy roślin ozdobnych. A może ktoś w instytucie już to rozgryzl.
i

#3262
od kwietnia 2001

2020.04.28 22:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
U Heuplera w Bilatlas mamy takie zdanie:

Z drugiej strony, kiedyś rozpoznawałem temat i wychodziło, że w ogrodnictwie pod tym mianem oferują też odmiany Myosotis silvatica.

#18151
od września 2006

2020.04.29 08:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wkrótce w innym wątku stawię lepsze zdjęcia tego co obecnie u mnie kwitnie. Być może generalnie mamy do czynienia z Myosotis alpestris agg. Myosotis sylvatica od tego co określam mianem Myosotis alpestris doskonale odróżniam, nawet po wielkości kwiatów.

#1530
od września 2004

U nas w instytucie nikt tego nie rozgryzal
i

#2669
od grudnia 2006

A więc co mówi Heupler i inni w połączeniu.; Wys.5-15 max.do 20 cm. Liście w różyczce wyraźnie długoogonkowe (tj. wg.Schauer/Caspari; ogonki li.w różyczce wyraźnie odróżniają się od podłużnie jajowatej blaszki liściowej u.M.sylvatica stopniowo przechodzą w blaszkę ).
Liście łodygowe jajowate do jajowato-lancetowatych,nie zaostrzone. Liście obustronnie owłosione. Kwiatostan skupiony, kwiaty czysto błękitne(lazurowe) z żółtymi osklepkami. Dno kielicha przechodzące w nieodpadającą szypułkę. Kielich z licznymi przylegającymi włoskami oraz z mniej licznymi prostymi lub hakowato zgiętymi wł. Z tego gat.powstały liczne formy ogrodowe, łatwo dziczejące.

Myosotis alpestris F.W.Schmidt subsp. alpestris-Alpy
Myosotis alpestris subsp. pyrenaeorum (Blaise & Kerguélen) Valdés: -Występuje w Hiszpani i Francji.

#7535
od września 2005

Eksperci z Kew w "The European garden flora" podają, że oba gatunki są uprawiane w ogrodach i z obu wyprowadzono szereg odmian.

#18153
od września 2006

2020.04.29 12:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Moja Myosotis alpestris już owocuje, ale poczekam jeszcze kilka dni, aby lepiej się rozwinęły.
A tak ogólnie cieszę się z tej dyskusji bo widzę , ze moje fotoreportaże są oglądane.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji