Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-15 Chrzanów - piąty bardzo krótki spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18152
od września 2006

2020.04.29 09:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejne wyjście na zakupy. Dawkowałem sobie przyjemność wychodzenia pomimo pewnych ograniczeń. Zawsze jestem odpowiednio zamaskowany. Tym razem zaczynam od okolicy ulicy Oświęcimskiej przed placem zabaw. Oto inne widzenie porzeczki alpejskiej - Ribes alpinum.Następnie przeszedłem pod szpalerem jedlicy zielonej - Pseudotsuga menziesii. Widać tutaj coś w rodzaju efektu ekotonu.

Zerkam na plac zabaw, pusty oczywiście.Nieco powyżej na skraju parku obserwuję jodłę koreańską - Abies koreana.

Oto zielony listek tawuły van Houtte'a - Spiraea vanhouttei.Oto kwiatostany jesionu - Fraxinus angustifolia ssp. oxycarpa. w Chrzanowie to drzewo jest posadzone w wielu miejscach. Ten rośnie w parku od strony ulicy Mickiewicza.I jeszcze spojrzenie do parku z okolicy byłego dworu.A po poniekąd obowiązkowym zwiedzaniu Biedronki powrót do domu. Na początku trawnik w obrębie osiedla przy ulicy Jordana i płat bluszczyku kurdybanka - Glechoma hederacea.Stokrotka pospolita - Bellis perennis także tutaj jest.A to już śnieguliczka biała - Symphoricarpos albus.Teraz wkraczam w ulicę Jordana. Oto samotny mniszek - Taraxacum sp. sp.

Na betonowych elementach pojawia się Lecanora muralis.

Jest też żółty, skorupiasty porost.Oto fragment osiedla i knajpka w cieniu bloków.Oto widok ogólny trawiastej przestrzeni zwanej Błonia Chrzanowskie.A teraz będzie długa sesja zdjęciowa z topola, którą według naszego atlasu identyfikuję z tym taksonem - · ‘NE 42’ ≡ ‘Hybrida 275’ — klon męski; pień nieco krzywy; liście krótkopędów jajowatoeliptyczne; wybitnie odporna na choroby i szkodniki. To klon męski.W pobliżu jest jeszcze żeński osobnik wierzby iwy - Salix caprea.A to już ulica Partyzantów i bardzo młoda leszczyna - Corylus avellana.Bywając w tej okolicy monitoruję agresywnie przyciętego jesiona wyniosłego - Fraxinus excelsior.A po wyjściu na ulicę Oświęcimską nie mogłem się powstrzymać przed kolejnym zdjęciem pigwowca pośredniego - Chsaenomeles x suberpa. W tym świetle prezentował sie intrygująco.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji