Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-17 Chrzanów, pierwszy dłuższy spacer - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18154
od września 2006

2020.04.29 20:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Właśnie dostaliśmy lepsze, służbowe maseczki. To była znakomita okazja aby je wypróbować. Tym razem powstał dyptyk. Zaczynam od parku miejskiego i sesji zdjęciowej z kwitnącym jesionem wąskolistkowym - Fraxinus angustifolia ssp. oxycarpa. Zrobiłem nieco lepsze zdjęcia.

Drzewo ma charakterystyczną narośl na pniu i przyciętą koronę.

Oto inne widzenie naszej brzozy brodawkowatej. Pamiętam ją jak siewką była.

Idę dalej ulicą Mickiewicza. Przez gałązkę kasztanowca - Aesculus hippocastanum zerkam na budynek muzeum.Teraz następuje raptowna zmiana planu zdjęciowego. Oto końcówka ulicy Krakowska i rejon budowy nowej drogi.

Tutaj kwitnie purpurowa odmiana śliwy wiśniowej - Prunus cerasifera "Atropurpurea.I jeszcze jedno spojrzenie na budowaną drogę.Po prawej stronie ulicy Krakowskiej do kwitnienia szykuje się jabłoń domowa - Malus domestica.Na lewo od ulicy Krakowskiej wzdłuż linii kolejowej ciągną się trawiaste nieużytki.Teraz jestem przy ulicy Trzebińskiej. Za chwilę będę zwiedzał nieodległą drogerię. A na razie przetacznik blady - Veronica sublobata.Po zwiedzaniu okazało się, że torba z zakupami jest bardzo lekka, dlatego ruszyłem z powrotem okrężną drogą. Na początku charakterystyczny punkt, czyli początek ulicy Podwale i klony srebrzyste - Acer saccharinum opanowane przez jemiołę - Viscum album.Idąc ulicą podwale co jakiś czas natrafiałem na kwitnącego czosnaczka pospolitego - Alliaria petiolata. Poza zdjęciami jest bohaterem kilku wideoklipów.

Teraz spoglądam na skarpę nasypu kolejowego.Idąc ulicą Podwale natrafiam na kwitnącą mahonię pospolitą - Mahonia aquifolium.

Nieco dalej trafił się wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.

Jest jeszcze kwitnący i owocujące starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Mijam teraz rejon skrzyżowania z ulicą 29 ListopadaTeraz wzdłuż ulicy ciągnie się szpaler silnie zmasakrowanych jesionów wąskolistkowych - Fraxinus angustifolia ssp. oxycarpa. Teoretycznie to energetyzujący widok, ponieważ ktoś posadził je pod linią przesyłową.Potem dotarłem do przystanku autobusowego. Tutaj zrobiłem kolejne wideoklipy i zdjęcia czosnaczka pospolitego - Alliaria petiolata.Teraz osiągam rejon skrzyżowania z ulicą Kadłubek.Po jego pokonaniu na skraju drogi natrafiam na szafirka - Muscari latifolium

Następnie spojrzałem po raz kolejny na nasyp linii kolejowej.Potem natknąłem się na tawlinę - Sorbaria sorbifolia.

I jeszcze próba zrobienia na ostro rzodkiewnika pospolitego - Alliaria petiolata. Strasznie trudne zadanie.I na zakończenie tego odcinka przejazd pod linia kolejową z ulicy Świętokrzyska.A potem zamiast wracać do domu poszedłem jeszcze nad pobliskie Chechło, ale o tym będzie w drugiej części.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 29.kwietnia.2020)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji