Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-20 Chrzanów - siódmy krótki spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18157
od września 2006

2020.05.01 18:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna wędrówka po Chrzanowie w taki sposób, że nie przekroczyłem linii Rynek - ulica Świętokrzyska. Na początku chodziło o dokręcenie migawek do filmu pt. "Zabukowany grab". Film jest wciąż w montażu. Na razie pstrykanie rozpocząłem w okolicy budynku muzeum. Oto nasza brzoza brodawkowata - Betula pendula. Na początku z oddali potem w osi pnia.

W tym samym stylu sfotografowałem rosnący przy muzeum dziki bez czarny - Sambucus nigra.

I jeszcze nasza przekwitająca magnolia japońska - Magnolia kobus.A tak w ogólności wygląda teraz zabukowany grab. Dość dawno temu pod okazałym bukiem pospolitym - Fagus sylvatica upadło nasionku grabu zwyczajnego - Carpinus betulus. Obydwa drzewa mają się znakomicie.Grab zwyczajny - Carpinus betulus jest już zielony.

Buk zwyczajny- Fagus sylvatica rozchyla pączki. Pojawiają się męskie kwiaty.

Oto obydwa drzewa.Oto druga seria kwitnących gałązek buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Nieopodal masowo kwitnął bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Nieopodal restauracji Stare Mury, tej w której rewolucję zrobiła znana restauratorka kwitnie kapusta - Brassica oleracea.A to już przestrzenie pomiędzy blokami przy ulicy Świętokrzyska na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami 3 Maja oraz Grunwaldzka. Oto tutejsze wierzby - Salix alba "Triustis".

W tej okolicy dokonano egzekucji 7 Żydów. Oto pomnik.Tak dzisiaj wygląda miejsce tej tragedii.

Oto dalszy odcinek ulicy Świętokrzyska.Oto magnolia pośrednia - Magnolia x soulangeana widoczna na poprzednim zdjęciu.

Idę dalej. Mijam zmieniony dom. Kiedyś był to jeden z najstarszych drewnianych budynków w mieście. Teraz jest zupełnie niepodobny do tego co tutaj było.

Idę dalej.Teraz mijam migdałka trójklapowego - Amygdalus trilobata. Zieleń z pierwszego planu to ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.Mijam kolejny punkt, gdzie drzewa przeżyły Jana Szyszkę.W końcowym odcinku ulica Świętokrzyska zbliża się do linii kolejowej.Tutaj przekwita klon jesionolistny - Acer negundo.Tutaj rozwija się dereń świdwa - Cornus sanguinea.

W rejonie skrzyżowania się ulicy Świętokrzyska i Sienna zauważam kwitnący dwurząd murowy - diplotaxis muralis.Teraz mijam Netto i wchodzę na nasyp po byłej linii kolejowej. Tutaj fotografuję wciąż kwitnącego klona zwyczajnego - Acer platanoides.Teraz przez pustą przestrzeń zerkam w kierunku Alei Henryka.W pobliskich zaroślach kwitnie miesiącznica roczna - Lunaria annua.

A to już ulica Paderewskiego i kwitnący klon zwyczajny - Acer platanoides. Drzewo pokazuję ogólnie oraz po osi pnia w kierunku korony.

Przy tej ulicy odnotowuję kwitnienie lilaka - Syringa vulgaris.A teraz spoglądam w korony kwitnących klonów zwyczajnych - Acer platanoides. Drzewa są zasiedlone przez jemiołę - Viscum album.A to już ulica majora Grzybowskiego tuz przed ulicą Sienna i brzoza brodawkowata - Betula pendula.Ten mniszek - Taraxacum rośnie przy ulicy Przybosia..

I tak dotarłem do ulicy Oświęcimskiej, gdzie skończyłem pstrykanie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji