Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2019-09-11 Skawina: Skawina - nad Rzepnikiem przy Łanowej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «

#18168
od września 2006

2020.05.06 09:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ważnym ciekiem na terenie gminy jest Rzepnik. Spoglądając odgórnie na jego bieg zaintrygowały mnie zarośla znajdujące się w zakończeniu tytułowej ulicy Łanowa, nieco na północ od przebiegającej tutaj linii kolejowej. Tutaj rzeka przepływa pod nią. Tam gdzie kończy się zabudowa rzeka płynie pomiędzy drzewami. Dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Z krzewów pojawia się leszczyna - Corylus avellana.

Drugim wiodącym drzewem w tej okolicy jest wierzba biała - Salix alba.

Z roślin zielnych sporo tutaj nawłoci późnej - Solidago gigantea.Są typowe gatunki dla takiego siedliska, ale szału nie ma.Jest jeszcze wierzba purpurowa - Salix purpurea.Spoglądam teraz w korony drzew. Dominują wierzby - Salix.Drzewa oplata chmiel - Humulus lupulus.Gatunkiem zdecydowanie obcym jest tutaj robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.W tym terenie można się przekonać, że ludność nie ma problemu z pozbywaniem się biomasy, nawet takiej.Gleby w okolicy są żyzne, o czym świadczy zbiorowisko z dużą ilością pokrzywy - Urtica dioica.Jest sporo chmielu - Humulus lupulus.Do tego dochodzi podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.I jeszcze jedno spojrzenie na nadbrzeżny drzewostan.Tutaj jest jeszcze dąb szypułkowy - Quercus robur. Poraża go mączniak - Erysiphe alphitoides.Teraz zwracam uwagę na jeżynę popielicę - Rubus caesius.Jest też głóg. Tutaj nie jestem pewien czystego gatunku dlatego napiszę, że to między innymi głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Okolicę przecina linia wysokiego napięcia.W tym rejonie pojawia się płat pięciornika gęsiego - Potentilla anserina.Jest tutaj również bodziszek łąkowy - Geranium pratense. Oto kwiat z cienia.

Oto kwiat w słońcu.

Zerkam teraz na pobliską linię kolejową. W okolicy rośnie sporo topoli osiki - Populus tremula.

A teraz na zasadzie blisko, coraz bliżej barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.

I na zakończenie nader pospolity na terenie całej gminy poziewnik pstry - Galeopsis speciosa.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2019 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji