Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-24 Mysłowice - przy ulicach Wielka Skotnica i Kormoranów - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18172
od września 2006

2020.05.08 07:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz zaczynam wędrować na południe od placu budowy. Ten skrywa się za blaszanym ogrodzeniem. Na początku zauważam mocno pochylone drzewo oplecione bluszczem pospolitym - Hedera helix. W 2018 roku a nawet w 2019 roku trzymało się prosto.Po drodze pstryknąłem jasnotę purpurową - Lamium purpureum.

Liana jest wyraźnie przechylona.

Jej opora jest martwa. Typuję topolę holenderską - Populus x canadensis "Marylandica". U podnóża drzewa powstał spory śmietnik.

Obawiam się, że ten unikat jak na miasto Mysłowice długo nie postoi.Innym unikatem jest tutaj po prostu pigwa pospolita - Cydonia oblonga. Wbrew polskiej nazwie gatunek wciąż rzadko uprawiany.

W okolicy znajduje się także spory płat śnieguliczki - Symphoricarpos o czerwonych owocach. Mam pewien typ, ale w tym roku lepiej jej się przyjrzę. Póki co gęste owłosienie młodych pędów wskazuje na śnieguliczkę koralową - Symphoricarpos orbiculatus.

Oto kolejne z budowanych tutaj osiedli. Zapewne z tego powodu powstają kolejne sklepy sieciowe, aby przyszli mieszkańcy mieli większy wybór.W tej okolicy biegnie "trakt wydeptany przez zwierzynę", czyli polna droga łącząca istniejące blokowisko z ulicą Kormoranów. Tutaj bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej stał się skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifolia. Na początku pierwsze męskie kotki oraz młode liście.

Potem pokrój drzewa, które tutaj z racji licznych pni sprawia wrażenie bardzo potężnego krzaka.

I jeszcze jedna porcja męskich kwiatów. Tego dnia kwiatów żeńskich nie zauważyłem.Oto kolejny ciekawy układ. To krzewiasty cis pospolity - Taxus baccata wraz z krzewiastym bzem czarnym - Sambucus nigra oraz okazałym klonem jesionolistnym - Acer negundo.

Oto detale klonu jesionolistnego - Acer negundo.

Oto detale bzu czarnego - Sambucus nigra.

Tuż obok wyrasta jeszcze żeński okaz wierzby iwy - Salix caprea.

Teraz jestem już na ulicy Kormoranów i wracam w kierunku ulic Wielka Skotnica oraz Katowickiej.

Po drodze mijam okaleczoną brzozę brodawkowatą - Betula pendula.

Tuż przy sklepie, który potem poszedłem zwiedzać zauważyłem spore skupisko mniszków - Taraxacum sp. sp.Ostatnie zdjęcie wykonałem w pewnym oddaleniu od tego miejsca. To stacja paliw w okolicy przystanku autobusowego przy ulicy Katowicka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji