Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-27 Chrzanów - dziewiąty krótki spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18173
od września 2006

2020.05.08 09:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem wędruję po parku. Zaczynam od wejścia z rejonie skrzyżowania ulic Słowackiego z ulicą Kościuszki. Oto pierwsza jabłoń purpurowa - Malus purpurea.

Potem mamy już kwitnący klon jawor - Acer pseudoplatanus.Oto druga jabłoń purpurowa - Malus purpurea.

Oto odbijający od pniaka bez czarny - Sambucus nigra.Oto wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.

Oto kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.

Oto pierwszy grab pospolity - Carpinus betulus.Oto drugi grab pospolity - Carpinus betulus.

Oto trzecia jabłoń purpurowa - Malus purpurea.

A teraz będą dwa pigwowce japońskie - Chaenomeles japonica.

A teraz fragment budynku muzeum oraz charakterystyczna brzoza brodawkowata - Betula pendula.Na prawo od niej znajduje się bardzo chory klon jawor - Acer pseudoplatanus. co prawda puszcza listki, ale w porównaniu z wieloma drzewami tego gatunku w parku jest bardzo spóźniony. W takim samym stanie jest ozdoba jaworznickiego rynku.Oto przykładowe zdrowe drzewo rosnące nieco dalej przy tej samej ulicy.A teraz idę w kierunku ulicy Trzebińskiej. Zaczynam od ulicy Garncarskiej i Urzędu Skarbowego.Potem poszedłem sprawdzić w jakim stanie jest klon Bartka. Widać, że stracił "głowę", skoro pęd główny jest złamany.

Oto dąb szypułkowy - Quercus robur przy ulicy Zielona. Drzewo jest w stanie zejściowym, ale ma swoich wiernych obrońców. Póki co trwa.

Na razie puszcza zielone listki.

Oto pobocze linii kolejowej od strony ulicy Trzebińska i kwitnący glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Ponadto ciągnie się tutaj żywopłot z berberysu thungerba - Berberis thunbergii 'Atropurpurea'.Jest tam też berberys ottawski - Berberis x ottawensis.

Oto kwitnąca gałązka berberysu thunberga - Berberis thunbergii 'Atropurpurea'.W tym rejonie znajduje się charakterystyczny przepust pod linią kolejową. To było między innymi przejście dla pieszych, z którego również korzystałem. Pierwotnie tedy przepływał strumień mające swe źródła w rejonie ulicy Rybacka.

Po krótkiej przerwie przeznaczonej na zwiedzanie lokalnej, sieciowej drogerii znalazłem się przy początku ulicy Krakowska. Teraz będzie dłuższa sesja z pieprzycznikiem przydrożnym - Lepidium draba. Odwiedzającego go chrząszcza oraz mrówki nie podejmuję się oznaczyć.I na zakończenie pobocze ulicy Krakowska oraz stulisz lekarski - Sysimbrium officinale.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji