Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-04-28 Jaworzno - rynek, park i coś - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18174
od września 2006

2020.05.08 11:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejna wizyta, tak jakby zagraniczna. W Jaworznie zacząłem od sfotografowania spalonego domu w jego obecnym stanie. Przebiega tutaj między innymi ulica Obrońców Poczty Gdańskiej.

Nieopodal na skraju drogi spotkałem kwitnącego rumianka bezpromieniowego - Chamonila suaveolens.Idąc dalej zajrzałem tak jakby na pokoje spalonego domu.Oto szczytowa ściana.A to już to co zostało z domu przy skrzyżowaniu z ulicą św. Barbary.

Idąc w kierunku redakcji tygodnika Co Tydzień sfotografowałem białego lilaka - Syringa vulgaris.A to już ulica Waryńskiego i tamtejsza pieprzyca gruzowa - Lepidium ruderale.Idąc do rynku ulicą Sławkowską sfotografowałem chmurę nad kościołem.Oto rynek i donice z tulipanami.

Oto najważniejszy cel tego wyjścia. Jawor - Acer pseudoplatanus z jaworznickiego rynku. Jest wyraźnie spóźniony z wegetacją.W tym samym czasie drzewa tego samego gatunku w okolicy jaworznickiego muzeum mają bardzo zielone korony.

Teraz idę w kierunku parku. Oto chmura nad ulicą Zielona.Wchodzę do parku. Drzewa ruszają z wegetacją każde według swego gatunku.

Jeden z parkowych jaworów jest pomnikiem przyrody. Ponieważ drzewo wyraźnie obumiera pozwoliłem sobie zauważyć, że wkrótce stanie się pomnikiem przyrody nieożywionej, aczkolwiek o bardzo bogatym życiu wewnętrznym.Inną osobliwością tego parku są drzewa sadzone przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych miast. Tak wygląda ledwo żywe drzewo sadzone tą ręką.Drugie drzewo zdecydowanie nie żyje.Trzecie drzewo z tej trójki wygląda najlepiej.I na zakończenie lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji