Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-04 Chrzanów - idąc ulicą Oświęcimska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18184
od września 2006

2020.05.12 10:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na początku już historyczne zdjęcia okazu opisanego z pewnym przymrużeniem oka jako Plantago non lanceolata.

Teraz zmierzam w kierunku Kroczymiecha, ale po drodze zerkam w ulicę Focha.Teraz mijam skupisko maku polnego - Papaver rhoeas.

Kolejny punkt węzłowy to skrzyżowanie z ulicą Łowiecka. Tutaj na miejscu po klonie jesionolistnym - Acer negundo rozrasta się tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Idąc dalej mijam przekwitniętą forsycję pośrednią - Forsythia intermedia.Po przeciwnej stronie ulicy widać dom w stanie bardzo zejściowym.Kolejny ogród i kwitnący oraz owocujący żywotnik wschodni. W naszym atlasie to Thuja orientalis.Następnie zwracam uwagę na dwa mniszki - Taraxacum sp. sp. o bardzo słabo klapowanych blaszkach liściowych.

Kolejny charakterystyczny punkt to kapliczka wydzielona z terenu prywatnego.Reszta terenu wygląda tak.

Jest tam trzmielina - Euonymus.Kwitnie złotokap zwyczajny - Laburnum anagyroides.Zbliżając się do sklepu Lewiatan dokumentuję trwanie pniaka po lipie drobnolistnej - Tilia cordata.

Nieco dalej w okolicy myjni samochodowej dokumentuje płat wilczomlecza sosnki - Euphorbia cyparissias z okazami porażonymi przez Aecidium euphorbiae. Teraz widać spermogonia.Przyspieszam.Mijam skrzyżowanie z ulicą Kopanina.Teraz mijam żywopłot z porzeczką złotą - Ribes aureum.

Mijam szykujący się do kwitnienia chrzan - Armoracia rusticana.Mijam klasyczną babkę lancetowatą - Plantago lanceolata.

Potem udałem się do sklepu ogrodniczego. Teraz zawracam. Ponownie jestem w okolicy żywopłotu z porzeczki złotej - Ribes aureum.W jej cieniu kwitnie konwalia majowa - Convallaria majalis.

Ponownie jestem w rejonie Lewiatana. Oto stulisz Loesela - Sysimbrium loeselii.

I dopiero teraz, gdzieś w tym rejonie zauważyłem kolejnego osobnika babki lancetowatej - Plantago lanceolata o podejrzanie szerokich blaszkach liściowych. Tym razem ogonek liściowy nie jest specjalnie wyodrębniony.Mijam swoistą strefę aktywności gospodarczej w okolicy ulicy Łowiecka.Pod ogrodzeniem zwracam uwagę na starca wiosennego - Senecio vernalis.

Mijam charakterystyczną brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Tuż przed drugim końcem ulicy Łowiecka zwracam uwagę na lilaka - Syringa vulgaris.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji