Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-07 Chrzanów - pomiędzy ulicą Oświęcimską a linią kolejową
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18189
od września 2006

2020.05.13 10:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule zaczynam przy ulicy Oświęcimskiej i po raz kolejny fotografuję nietypową babkę. Co prawda liście niesamowite, ale w końcu stanęło na tym, że to tylko Plantago lanceolata. Tym bardziej, że kwiaty nie mają w sobie niczego takiego, co sugerowało by mieszańca. Tym nie mniej udało mi się zwrócić uwagę na problem zmienności w ramach tego gatunku.

Tuż obok wyrasta typowa babka lancetowata - Plantago lanceolata.Teraz skręcam w ulicę Grzybowskiego. Tutaj w ubiegłym wieku była piekarnia.

Oto koniec ulicy Grzybowskiego.Zerkam w ślad po byłej linii kolejowej w osi ulicy sienna. Mniszek - Taraxacum sp. sp. przekwitł.Przeszedłem na drugą stronę ulicy. Pod żywopłotem kwitnie bodziszek drobny - Geranium pusillum.Tutaj przy chodniku wyrasta cieciorka pstra - Coronilla varia.Jest też krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Oto skrzyżowanie ulicy Sienna z aleją Henryka i charakterystyczne skupiska jemioły - Viscum album.Teraz penetruję nieużytek pomiędzy aleją a byłą linią kolejową. Oto dziewanna firletkowa - Verbascum lychnitis.Oto gorczyca polna - Sinapis arvensis.

Oto mierznica czarna - Ballota nigra.Oto rogownica skupiona - Cerastium glomeratum.Oto stok nasypu byłej linii kolejowej i atak klonów zwyczajnych - Acer platanoides.

Teraz idę dalej bo zejście po schodach było zablokowane. Schodzę do odcinka ulicy Stara Huta.

Oto drzewostan pomiędzy ulicą a tytułową linią kolejową.

Oto rozwijające się liście klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Część zarośli bliżej ulicy Sienna została przetrzebiona.I jeszcze otoczenie przejazdu pod linią kolejową. W biogrupie jest rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa oraz kuklik pospolity - Geum urbanum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji