Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-05-09 Trzebinia Czyżówka i niedaleko elektrowni Siersza II
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18192
od września 2006

2020.05.16 08:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Mając dość kręcenia się po Chrzanowie, korzystając z okazji, odpowiednio zamaskowany wypuściłem się nieco dalej. Generalnie jest to powtórka lutowej ekspedycji opisanej w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/1125241.html. Była oczywiście nieznaczna zmiana trasy, ale za to było ciekawiej. Tam gdzie się przemieszczałem byłem tylko ja.

Teraz jest więcej kwiatów. Oto starzec wiosenny - Senecio vernalis.

Oto spojrzenie w górę chłodni kominowej. Nie znam planów na przyszłość tej okolicy, ale wydaje się, że była by to dobra płaszczyzna do urządzenia ścianek wspinaczkowych.Kolejny kwiat to pieprzyca polna - Lepidium campestre.

A poza tym otacza nas szczątkowy bór z domieszką drzew liściastych.Oto kolejne spojrzenie na ocalałe póki co chłodnie kominowe.

Idziemy dalej.Zerkamy do środka.Teraz jesteśmy w okolicy gdzie rośnie pawężnica - Peltigera z delikatną domieszką chrobotków - Cladonia. Tym razem z powodu suszy nie były zbyt widowiskowe.

Powoli zawracamy. Oto płat z wilczomleczem sosnką - Euphorbia cyparissias.

Mijamy chłodnie.Teraz w porównaniu z lutową wycieczką będzie zmiana. przeprawiamy się na lewy brzeg zalewu.Spoglądamy ku elektrowni.W przybrzeżnych szuwarach zakwitła turzyca - Carex.

W tej części brzegu jest sporo wydm. Przy osuwaniu się piasku powstają tak zwane kroczące sosny.Oto kolejne obraz z brzegu.

Potem natrafiamy na paprotkę - Polypodium vulgare. Wciąż tutaj jest. Znalazłem ją w 2013 roku.Oto kolejne spojrzenia na brzeg, elektrownię i kroczące sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

Tak korzenie drzewa z poprzedniego zdjęcia wyglądają z góry.Teraz idziemy przez las w kierunku obwodnicy Czyżówki.

Na skraju lasu kwitnie tomka wonna - Anthoxanthum odoratum.Całość kończy akcent grzybowy. Oto Aecidium eupohorbiae na Euphorbia cyparissias. Jest zdrowa i chora roślina w tym samym miejscu.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 16.maja.2020)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji